1102 schaft en zich in de laatste jaren bepaald tot het stellen op de engagementsacte van enkele aanduidingen als: plaats van her komst, vermoedelijke ouders, vermoedelijke ouderdom, lengte en bizondere kenteekenen. Hiermede is wel het overbodige over boord geworpen, doch iets beters en meer afdoende is daarmede niet bereikt. En toch bestaat er een middel en een afdoend middel, om ten allen tijde iemand te kunnen herkennen die tot het leger behoort of daartoe behoord lieeft; n.l. de toepassing van de dactyloscopie of identificeering door middel van de vingertop- afdrukken. Naar een deugdelijk middel ter identificeering heeft men, vooral voor crimineele en politioneele doeleinden, in Europa steeds gezocht en eenige tientallen jaren geleden heeft Bertil- lon met zijn systeem van identificeering, de z. g. Bertillonage veel opgang gemaakt en er ook veel resultaten mede ver kregen. Toch heeft het niet die algemeene toepassing gevon den en kunnen vinden die er van verwacht werd. Bij dit systeem, berustende op de onveranderlijkheid der afmetingen van sommige deelen van het beenderenstelsel van volwassen per sonen, heeft men voor het meten kostbare instrumenten noo- dig, moet het met de metingen belaste personeel goed ge schoold zijn, moet men eenigermate kunnen rekenen op de me dewerking van den persoon, die gemeten wordt en bestaat er geene controle dat de metingen behoorlijk zonder fouten ver richt zijn. Is het om die redenen al niet mogelijk om dat systeem in Indië in toepassing te brengen, absoluut onbruikbaar wordt het voor deze gewesten en met name voor Inlanders, omdat het ook rekening houdt met de kleur der oogen en haren en deze zelfs eene der grondslagen der classificatie vormt. Gelukkig heeft zich in den laatsten tijd een ander systeem ontwikkeld, de dactyloscopie, dat bovengenoemde bezwaren niet heeft en bovendien zulke bruikbare resultaten afwerpt dat zelfs de Academie des Sciences te Parijs uitteraard meer geporteerd voor de Bertillonage, heeft moeten erkennen, dat dit nieuwe systeem absoluut afdoende en betrouwbaar is. De dactyloscopie berust ten eerste op de onveranderlijkheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 458