1104 Herschel hebben de groote waarde van die eigenschappen aan het licht gebracht en het gebruik dat er van gemaakt kan worden tot het identiflceeren van personen. Het is onnoodig hier verder op de ontwikkelingsgeschiedenis van het systeem door te gaan, genoeg zij het te vermelden, dat het in Europa bij de Londensche politie het eerst in toe passing werd gebracht en van daar zijn weg gevonden heeft naar andere landen. In Weenen, Bremen, Berlijn, Argentinië o.a. vindt het tegenwoordig toepassing, terwijl het ook in ons land bij de Rotterdamsche politie en bij het Departement van Justitie is ingevoerd. In Nederland worden van alle per sonen, die veroordeeld zijn geworden tot eene gevangenisstraf welke een bepaald minimum overschrijdt, dactyloscopische signalementen genomen om bij recidive steeds het verleden van zoo'n persoon te kunnen opsporen. Op groote schaal is het systeem in toepassing gebracht bij de Chineesche koelies, die aangeworven waren om in de Trans- vaalsche mijnen te werken. Alvorens, na te Durban ont scheept te zijn, naar Johannesburg opgevoerd te worden, werd van eiken werkman een dactyloscopisch signalement geno men. Daar deze signalementen alle werden opgezonden naar het centraal-bureau van de Transvaal, konden deze bij deseitie, bij misdaden en andere gelegenheden waarbij het noodig was van een persoon de identiteit vast te stellen, steeds worden geraadpleegd. De ondervinding door de Transvaalsche regeering ten aanzien der Chineezen met deze wijze van registratie opgedaan, heeft haar de dactyloscopie ook doen toepassen op de zich in de Transvaal bevindende Britsch-Indiërs, om aldus controle te kunnen uitoefenen over die voor het land ongewenschte elementen en de niet tot verblijf gerechtigden te kunnen uitwijzen. Het is bekend op welken tegenstand deze maatregel van de zijde der Indiërs is gestuit, hoe zelfs de Rijksregeeriug er aan is te pas gekomen en hoe het Transvaalsche gouvernement daardoor genoodzaakt is geworden gedeeltelijk bakzeil te halen. Toch bestond ook in Britsch-Indië het gebruikmaken van de vingertopafdrukken reeds meer dan eene halve eeuw, voorna melijk echter ter voorkoming van het vervalschen van hand- teekeningen en het verwisselen van getuigen. Eerst in den

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 460