1105 lateren tijd is het systeem, zooals het zich in Londen ontwikkeld heeft, in Britsch-Indië in toepassing gebracht. Het systeem munt uit door weinig kostbaarheid, het vordert voor het nemen van een signalement geen geschoold personeel en het maken van classificaties is zeer gemakkelijk. Instrumenten zijn overbodig. De eenige benoodigdheden voor het nemen van een signalement zijn: een stuk papier, druk inkt en eene platte metalen of glazen plaat om die inkt met eene rol gelijkmatig uit te spreiden. Op het daartoe ingerichte formulier, waarvan het papier goed wit, glad en zonder vezels moet zijn, werden achtereenvolgens op de daarop aangegeven plaatsen afdrukken genomen van de vingertoppen der rechterhand, te beginnen met den duim, en daaronder de afdrukken der 'vingertoppen van de linkerhand door eerst de vingertoppen zacht te strijken over de met druk inkt bestreken plaat en ze daarna op de voor die teekening bestemde plaats op het formulier te drukken. Heeft men dus op die wijze twee rijen van afdrukken ver kregen, de bovenste van afdrukken der rechterhand en de onderste van die der linkerhand, dan worden daaronder rechts, de aan eengesloten vier vingers der rechterhand afgedrukt door deze eerst aaneengesloten te drukken op de plaat met drukinkt en daarna op het formulier en vervolgens op dezelfde wijze, links daarvan, de afdruk der aaneengesloten vingertoppen der linker hand gesteld. En daarmede is het dactyloscopisch signalement voltooid. Op het formulier wordt nu naar omstandigheden bijgeschreven wat er verder toe behoort, hetgeen uit den aard der zaak af hangt van het doel wat er mede wordt beoogd. Op dat van een misdadiger zal b. v. genoteerd worden alles wat betreft vroegere vonnissen enz., op dat van een geïmpor- teerden contractkoelie de plaats van herkomst, opgegeven naam, datum van ingang van contract, voor hoelang het contract is aangegaan en waar te werk gesteld. Iedereen kan bij eenige oefening zoo'n signalement nemen. De eenige eisch is dat die afdrukken duidelijk zijn, dat elke teekening met al hare eigenaardigheden duidelijk zichtbaar is, bovendien op de daarvoor bestemde plaats is aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 461