1106 Wanneer hem gewezen is, hoe het gedaan moet worden, zal elk persoon, bedeeld met gewoon menschenverstand, na het onder toezicht eenige malen zelf gedaan te hebben, zoo'n formulier kunnen invullen. De aldus verkregen formulieren, waar ook gemaakt, worden opgezonden naar een centraal bureau ter verdere behandeling. Het is toch zaak om die duizenden en nog eens duizenden af drukken zoodanig te rangschikken en te ordenen, dat het hoege naamd geen moeite kost om bij raadpleging en onderzoek uit dien chaos het gewenschte formulier te vinden. Daarvoor dient de classificatie. Deze heeft plaats volgens een der verschillende wijzen van classificatie. Hij die daarmede belast is, bezigt natuurlijk de methode welke hem het eenvoudigste lijkt. Het meeste toepassing heeft gevonden de Londensche methode van Henry. Deze is o.a. ingevoerd in Weenen, Berlijn, Rotter dam en den Haag. Het is hier niet de plaats om uit te wei den over de wijze waarop de classificatie volgens genoemde methode plaats heeft. In de werken die daarover handelen is dat te vinden 1). Genoeg zij het hier te vermelden dat de rangschikking van die duizenden formulieren zoodanig plaats heeft, dat het mogelijk is in een minimum van tijd te consta- teeren of het gevraagde al dan niet aanwezig is. B. v. een van misdaad verdacht persoon, weigert zijn naam of herkomst op te geven of wordt vermoed die valsch opge geven te hebben, terwijl hij beweert nog nooit met de justitie in aanraking te zijn geweest. Nu wordt van zoo'n persoon een dactyloscopisch signalement genomen en zonder eenige bijschrij vingen opgezonden naar het centraal bureau. Aldaar wordt dat signalement vergeleken met de daar aanwezige en is er een bij dat met het ter onderzoek toegezondene in alle de tails overeenkomt, dan is op het in het archief aanwezige alles te vinden wat op den gevraagden persoon betrekking heeft en die persoon aldus geïdentificeerd. 1) O.ra. E. R. H°nry. Classifications and uses of finger prints (Londen: George Rout- ledge Sons Ltd 1901). K. Windt und S. Kodicek. Dactyloscopie. Verwertung von FiDgerabdrücken zu Iden- tifizierungszwecken (Wien und Leipzig Wilhelm Braumüller 1904).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 462