1107 Een contractkoelie die b. v. gedeserteerd is en zwervende gevonden wordt, beweert natuurlijk geen contractant te zijn en geeft maar een willekeurigen naam op. Even een dactylosco- pisch signalement genomen en opgezonden naar het centraal- bureau ter identificatie en nagenoeg per ommegaande wordt den magistraat medegedeeld of het een contractant is ja dan neen, in het bevestigend geval met opgave van de plaats waar die man tehuis behoort. Aan het hoofd van zoo'n classificatie-bureau behoort een persoon van de noodige intelligentie te staan, toegerust met de noodige kennis en begaafd met eene groote dosis zucht tot orde en regelmaat. Yoor controle wordt hem een tweede persoon toegevoegd, die bepaalt op welke plaatsin het archief de ingekomen signalementen moeten liggen, zoodat van vergissingen geen sprake kan zijn. En daarvan mag ook geen sprake zijn, daar de waarde van het geheele systeem berust op eene behoorlijke classificatie van de formulieren. Werd nu dit middel van identiteitsbepaling in toepassing gebracht in het leger, dan was het signalementsvraagstuk op eene eenvoudige wijze opgelost. Niet alleen dat dan de personen die deel uitmaken van het leger in alle mogelijke gevallen, waarin het noodig zou zijn hun identiteit vast te stellen, zooals o.a. bij desertie, door opzending van het dactyloscopisch signalement geïdentificeerd kunnen worden, doch ook wordt dan voorkomen dat personen, die geen verband mogen aangaan, doordat ze uit het leger verwijderd zijn geworden met ontzetting van het recht om ooit weder bij de gewapende macht te dienen of eene betrekking van militairen geëmployeerde te bekleeden; die een onteerend vonnis hebben ondergaan of die wegens beri-beri of andere ziekten zijn afgekeurd en trachten zich na eenigen tijd weder op slinksche wijze te verbinden, dat voornemen kunnen ten uitvoer brengen. Ook zal 's lands schatkist er wel bij varen. Ieder die een weinig op de hoogte is van het karakter en de zedelijkheidsopvatting van de bruine gouvernements onderdanen kan zich voorstellen, dat verwanten en dorpsgenooten tot zelfs

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 463