1108 het dorpshoofd incluis, het jammer vinden dat gagement of onderstand niet meer getoucheerd kan worden, wanneer de daarop rechthebbende het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Ze zullen er dan ook niets geen gewetenszaak van maken om te trachten op de eene of andere wijze dat geld machtig te worden, al dan niet in overleg met het inlandsch personeel van de ontvangers, door een ander te zenden, die in plaats van den overledene optreedt. Dat op die wijze gouvernementsgelden in de zakken komen van personen, die daarop geen recht hebben, acht ik niet buiten gesloten. Misschien heeft die fraude zelfs op grooter schaal plaats dan iemand zou durven vermoeden. Zooals reeds hierboven is aangegeven bestaan de verrichtingen uit twee deelen en wel het nemen van het signalement en het classificeeren van de ingevulde formulieren. Voor het nemen van het signalement moet in elk garnizoen gelegenheid bestaan; de schrijver op het bureau van den plaatse lijken of plaatselijk militairen commandant zou daarmede kun nen belast worden. Behalve de noodige door de Landsdrukkerij te verstrekken formulieren is daarvoor voor elk garnizoen noo- dig een doos of kistje, inhoudende een tweetal platen van dik spiegelglas, 15 c.M in het vierkant, eene tube met drukinkt, eene uitwrijfrol en een spatel. Dit alles zal de waarde van f 1,50 niet te boven gaan. Van ieder persoon, die zich verbonden heeft, wordt nu op het plaatsbureau een dactyloscopisch signalement genomen, ter wijl tevens de engagementsacten worden voorzien van een afdruk van den rechter wijsvinger. Niet kwaad zou het zijn het krijgs- wettenblad eveneens van dien afdruk te voorzien, al dan niet in gezelschap van het stereotype kruisje of kaki ajam, ten einde niet in conflict te komen met een mogelijk wettelijk voorschrift. De engagementsacten en het signalement worden nu op de gewone wijze opgezonden naar het bureau stamboek van het Departement van Oorlog. Na aldaar voorzien te zijn geworden van het stamboek-nummer en verder noodig geachte gegevens wordt het signalement gezonden naar het op te richten dacty loscopisch bureau, zijnde een onderdeel van het bureau stamboek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 464