1109 Aan dat bureau worden verbonden twee personen, welke voor af in het te verrichten werk zijn bekwaamd. Deze personen, die zonder bezwaar uit intelligente schrijvers kunnen worden gekozen, moeten liefst van verschillenden graad zijn en vast aan het dactyloscopisch bureau worden verbonden, zonder dat zij hierdoor in hunne bevorderingskansen mogen wor den geschaad. Desnoods zouden afzonderlijke bepalingen in het leven kunnen worden geroepen ter verzekering van den goe den gang der werkzaamheden bij het bureau en van depositie van het daarbij te werk gestelde personeel. Bij het dactyloscopisch bureau wordt het signalement geclas sificeerd, voorzien van de betrekkelijke classificatie-formule en opgeborgen op de plaats waar het blijkens die formule moet komen te liggen. De installatie van zoo'n bureau is al heel eenvoudig. Behalve het gewone bureau-meubilair aan tafels en stoelen, is noodig eene kast speciaal ingericht tot het opbergen der for mulieren klassesgewijze in portefeuilles, zoodat met een enkelen handgreep een gewild formulier kan worden te voorschijn gehaald, en verder een paar vergrootglazen of loupes. Geleidelijk komen nu van heinde en ver de signalementen binnen van alle personen, die na de invoering van het bespro ken systeem een verband bij het leger aangaan, terwijl mede worden ontvangen van de debarkementsplaatsen der suppletie troepen de aldaar van deze troepen genomen signalementen. Van de vóór de invoering in dienst zijnden, worden de sig nalementen genomen bij eindiging van hun loopend verband terwijl op de en- of reëngagementsacten, paspoorten of gagements- acten een afdruk van den rechterwijsvinger wordt geplaatst. Uiterlijk na zes jaren bestaan dus van alle tot het leger be- hoorende en van een deel der daartoe behoord hebbende personen dactyloscopische signalementen, welke eerst vernietigd mogen worden, nadat bericht is ontvangen dat de betrokkenen zijn overleden. Van die collectie signalementen kan nu ten allen tijde partij getrokken worden om de identiteit van een persoon, wiens signalement eens is opgenomen, vast te stellen. Men neme b. v. een geval van desertie. Met hoeveel moeite

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 465