1110 en onkosten gaat het nu niet gepaard om de identiteit van een persoon, dien men verdenkt deserteur te zijn, vast te stellen. Meestal lukt het niet en hangt het vrijwel van het toeval af of zoo'n persoon al dan niet door vroegere kameraden herkend wordt, waarbij men niet over het hoofd mag zien, dat wanneer het inlanders betreft, men op de medew erking van zijne inlandsche collega's niet hard mag rekenen. Met behulp van het dactyloscopisch bureau is geen twijfel meer mogelijk. Yan den verdachte wordt een dactyloscopisch signalement genomen en dit ter onderzoek naar bedoeld bureau opgezonden. Aldaar wordt nagegaan of het ontvangen signale ment overeenkomt met een reeds aanwezig. Zoo neen, dan gaat de verdachte vrij uit, zoo ja, dan wordt met behulp van het bureau stamboek het verleden van den verdachte geheel opgehelderd. Omtrent de identiteit van gevonden lijken of opgevischte drenkelingen kan, indien er geen ander middel tot identiteits bepaling aanwezig is en zoolang de lijken niet tot ontbinding zijn overgegaan, het dactyloscopisch bureau uitsluitsel geven. Een afdruk van de vingertoppen bij voorkeur van alle en zoo dit niet meer mogelijk is, dan van zoovele mogelijk bij gebrek aan iets beters op een glad voorwerp en daarna bestrooid met fijn krijt of roet, zoodanig dat die afdruk gefixeerd wordt, is al voldoende om dat bureau in staat te stellen de identiteit van die personen vast te stellen. Al is het voor eene vlugge iden titeitsbepaling wenschelijk, dat de afdrukken van alle vingers aanwezig zijn, het ontbreken van een of meer vingerafdrukken is geen beletsel om desondanks met volkomen zekerheid de identiteit te bepalen, hoewel het meer tijd kost. Bij vermoede persoonsverwisseling brengt het dactyloscopisch bureau alles weer in het reine. Door dat bureau wordt ook voorkomen dat personen, die om de eene of andere reden uit het leger verwijderd zijn met ontzet ting van het recht om ooit weder bij de gewapende macht te die nen of eene betrekking van militairen geëmployeerde te beklee- den, toch onder een anderen naam en met andere papieren, een nieuw engagement aangaan. Bij het aanwerven toch wordt tegelijk met de engagements-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 466