1111 acte het dactyloscopisch signalement van den aangeworvene opgezonden. Dit komt terecht bij het dactyloscopisch bureau, wordt aldaar geclassificeerd en blijkt het alsdan, dat op de plaats, waar dat signalement behoort te liggen, reeds een signalement volkomen gelijk aan het nieuwe aanwezig is, dan wordt het bureau stamboek daarmede in kennis gesteld, welk laatste alsdan de gegevens omtrent het verleden van den nieuw aangeworvene kan verstrekken. Bij het verlaten van den dienst wordt op het paspoort of de gagementsacte, op eene daartoe geschikte plaats, een afdruk geplaatst van den rechterwijsvinger. De autoriteiten aan wie later die papieren moeten worden vertoond, kunnen zich dan overtuigen of persoon en papieren bij elkander behooren, door op een afzonderlijk stuk papier van dien persoon eveneens een afdruk van den rechterwijsvinger te nemen en dezen te verge lijken met den afdruk op de overgelegde bescheiden voorkomende. Het gebruik maken van papieren aan anderen toebehoorende, wordt op die wijze voorkomen. Zoo zouden de personen, die belast zijn met het uitbetalen van gagement of onderstand, dit alleen mogen doen na nauw keurige vergelijking van eenen, in hunne tegenwoordigheid dooi den uit te betalen persoon op de betalingsstaat gestelden, vin gerafdruk met dien, voorkomende op de betrekkelijke bescheiden. Bij de eerste uitbetaling na invoering van het systeem zou bovendien van alle uit te betalen personen een volledig signa lement kunnen worden genomen en opgezonden naar het bureau. Op die wijze kan geen andere persoon dan de rechthebbende het gagement of den onderstand innen. Een goed ingericht dactyloscopisch bureau is dus voor het leger van veel waarde en daar het nemen van de signalementen door iedereen kan geschieden zonder noemenswaardige kosten, de kosten van installatie van het bureau hoogstens een f 200 zullen bedragen en het tweetal met de classificatie belaste personen uit het schrijverspersoneel kan getrokken worden, zal de invoering van het stelsel finantieel geen bezwaar behoeven op te leveren. Een dergelijk bureau bij het Departement van Marine en op dezelfde wijze werkende, zou voor de Zeemacht hetzelfde nut

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 467