- 696 derne wapenen brengt vooral bij het veroorzaken van zware verliezen in korten tijd ook een diepen moreelen indruk teweeg. Door juiste opvoeding in tijd van vrede moet de soldaat een zoo hoog moreel verkrijgen, dat hij aan de geweldige invloeden van het moderne gevechtsveld weerstand weet te bieden, dat het eigen leven hem niets is in vergelijking met de zaak, die hij verdedigt. Naast zijn africhting tot schutter en veldsol- daat moet dus ook staan ontwikkeling van zijn moreele eigen schappen: men beschouwe hem niet alleen als vecht-machine, maar ook als denkend wezen, die wellicht binnenkort buiten het oog van zijn superieuren het hoogste offer, dat van zijn leven, zal moeten brengen. En moet hij dat doen, dat het dan ook zij met tevredenheid en volle overtuiging. „C'est peu de savoir tuer" zegt kolonel Aubier „il faut savoir mourir." Is de waarde van de studie der psychologische factoren in de laatste decenniën belangrijk toegenomen, ook de werking van de moreele invloeden op het individu zal in de moderne oorlo gen nog veel grooter zijn dan in de vorige eeuwen. Reeds op groote afstanden, waarop het m6nschelijk oog nog niets van den vijand ontwaart, begint diens wapenwerking, terwijl zelfs geen rookwolkje zijn opstelling verraadt. En dit is vooral ook, volgens hen, die een of meer der laat ste oorlogen medemaakte, van schokkende moreele werking. De leegheid van het slagveld tast de zenuwen op vreeselijke wijze aan; men ziet nergens een vijand en vermoedt hem overal; men ziet in den regel geen uitwerking van het eigen vuur, maar bemerkt zooveel te meer die van 's vijands wapen werking. Na uren strijdens, na het offeren van duizenden levens is men vaak nog geen handbreed gevorderd. Ook dit is een kenmerkende eigenschap van de slagen in den mo dernen en den toekomstigen oorlog: de lange duur van den strijd. In Mandchoerije zien we de partijen elkaar dagen ach tereen bestrijden, voor velen beteekent dit een onophoude lijk in actie zijn onder voortdurende spanning der zenuwen, vaak zonder eten of drinken, steeds met de mogelijkheid voor oogen, het volgend oogenblik den dood te vinden. En dan nog is het in actie zijn, waarbij de aandacht althans gedeeltelijk wordt afgeleid en waarbij men althans het gevoel

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 46