1115 op den heer de Greve niet alleen achterwege had behooren, doch ook zonder schade voor den inhoud had kunnen blijven. Ten slotte, dat uit den geheelen, niet van tendens vrij te pleiten betoogtrant eene zelfbewustheid spreekt, die noch dooi de behandeling van het onderwerp noch door de daarbij aange voerde argumenten ook maar eenigszins gerechtvaardigd wordt. Thans ter zake. De nieuwe richting zegt Mavors is het op den voorgrond treden van het individu en het zich baan breken van humanere denkbeelden, die langzaam maar zeker het ouderwetsche drillen hebben vervangen door „hersens gebruiken" en die aan de opvoeding een ruime plaats hebben toegekend. Waar Mavors de nieuwe richting aldus aanduidt en spreekt alsof dit stelsel van militaire opvoeding reeds vasten wortel in ons leger heeft geschoten en zelfs goede vruchten zou dra gen, waar hij het nut van dit stelsel zoo warm voor onze infanterie tracht te verdedigen en andersdenkenden verschil lende ondeugden aanwrijft, is het noodig de beteekenis van de nieuwe richting in het algemeen, en hetgeen bij de Indische infanterie als zoodanig gehuldigd wordt, in het kort na te gaan. In 't algemeen verstaat men onder de nieuwe richting in de opleiding en vorming van een leger een aansturen op een stelsel van militaire opvoeding van den soldaat, waarin het karakter en nevens de plichten ook de rechten van het individu in sterkere mate op den voorgrond treden dan voorheen. Dit stelsel eenvoudigheidshalve met den naam nieuwe richting ver eenzelvigd wil den jongeling-militair opvoeden tot een zelf standig en denkend, d.w.z. een met oordeel handelend wezen, en hem door die opvoeding zoowel moreel als physiek geschikt maken voor zijn oorlogstaak. Bezield met achting voor en ver trouwen op de boven hen gestelden, die op hun beurt de aan hunne zorgen toevertrouwde jonge mannen beschouwen en be handelen als landgenooten, die zich onder hunne leiding voor hun hoogsten nationalen plicht komen bekwamen, behoort de tucht door toewijding en uit onderling vertrouwen en waardeeren geboren te worden. Daar in dit stelsel tevens gebroken wordt met alles, wat niet rechtstreeks leidt tot het doel geschiktheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 471