1119 zijn den lezer als 't ware opgedrongen overtuiging over het nut en de resultaten van de door hem bedoelde nieuwe richting bij mij zeer zeker heeft afgedaan. De vrijheid van handelen als stelsel duldde geenerlei controle, niet omdat controle niet noodig was gebleken, doch omdat men meende, dat zij aan de zelfstandigheid van het individu afbreuk deed. Hierdoor werd vertrouwen mede tot stelsel verheven. Elke belemmering der vrijheid van handelen hoe gerechtvaar digd (vaak meer ter wille van het individu dan van den dienst) zij ook door een chef moge worden opgelegd, wordt uitgekreten voor strijdig met de nieuwere begrippen en doet lijdelijk of openlijk verzet ontstaan. Dit doet vele chefs tegen eigen overtuiging in toegeven tot in het verderfelijke. Dit stelsel van vrijheid en vertrouwen vindt vooral onder de jongeren veel aanhang. Hierbij mag de invloed, die de te genwoordige opleiding aan de Hollandsche inrichtingen van militair onderwijs op den gedachtengang van den jeugdigen of ficier moet uitoefenen, niet onderschat worden. Hetgeen Mavors zelf geeft hiervan een ongezocht voorbeeld, waar hij ten koste van den Bat. Ct. het gedrag van het 20e Bataljon na de terugkomst van Bali tracht goed te praten. Het onderling vertrouwen en waardeeren voorop plaatsende, begin ik het als van zelf sprekend te achten, dat die Bat-Ct. goede overwegingen zal hebben gehad voor het niet toekennen van nacht permissie aan zijn manschappen, <fïe zegt Mavors ongeveer een maand traktement tegelijk uitbetaald hadden gekregen. Mavors schijnt in het onder ling vertrouwen en waardeeren, trots zijn nieuwe richting, nog niet sterk te zijn! Waar de belemmering van de vrijheid hier bestond, konden de ontevre denheid en het verzet niet uitblijven. Dit laatste openbaarde zich dan ook door een vermissen op groote schaal. Volgens Mavors had de Bat-Ct. moe ten toegeven aan den drang van onderen om vrijheid, want zegt hij zulks is niet te wijten aan de nieuwe richting maar aan het feit, dat de nieuwe richting niet consequent wordt toegepast. "1). Mavors kan reden tot tevredenheid hebben, de nieuwe richting is con sequent toegepast, er is na dit verzet toegegevenimmers hij constateert „dat thans nu het 20e van Sumatra is teruggekeerd, oordeelkundiger is ge handeld en dat de onregelmatigheden dan ook niet zijn voorgekomen". Onregelmatigheden, d. z. tuclitsvergrijpen, vermijden door toegeven is ook een weg, doch een weg, die regelrecht naar het moeras loopt. De traditioneele verontschuldiging voor minder gewenschte toestanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 475