a-,;--' **v r jA - door de jongeren zelve wordt medegedeeld over het tegenwoor dige militaire gedrag der cadetten, o. m. naar aanleiding van de weigering van den gouverneur om den heer G-raatland toe te staan eene lezing op de Academie te houden, doet een bijzonder ongunstig licht vallen op de discipline, die thans bij deze inrichting heerscht en op de tuchtsbegrippen der hierbij zulk een groote rol gespeeld hebbende Indische cadetten. De nieuwere begrippen uiten zich bij deze categorie van intellectueel meer ontwikkelde militairen al bijzonder vreemd. Kan men ook al aanvoeren, dat een en ander op de oude Academie evenzoo is voorgekomen, men mag niet uit het oog verliezen, dat dergelijke meer dan vrijzinnige opvattingen over tucht en plicht destijds in het leger zelve spoedig onderdrukt waren, terwijl ze nu maar al te zeer gelegen heid hebben te blijven voortleven. Het aanmoedigen eener ongedwongen verhouding van meer deren en minderen zonder dat ons leger daarvoor geschikt is, doet vele officieren op een verderfelijke wijze naar populariteit jagen, verderfelijk daarom, omdat ze in den regel gepaard gaat met een onbevoegd buiten werking stellen van het in reglementen en voorschriften bepaalde, ter wille van de gemakzucht van den soldaat, en als regel concessies doet aan den eerbeid voor en de gehoorzaamheid aan -- eigen en anderer gezag. Hoe hooger de rang van den populariteitsjager, hoe verderfelijker daarom de invloed, die van hem uitgaat. De verdediging van bet ad 3 door mij genoemde uitvloeisel doet Mavors den heer de Greve beschuldigen van: Hoe los moeten die tegenwoordige begrippen omtrent krijgstucht en de beginselen omtrent het opleidingsstelsel volgens Mavors wel staan, dat het vertrouwen in weermacht en legerautori teiten daardoor geschokt, en nog wel geducht geschokt, kon worden De heer de Greve heeft bij zijn voordracht eenigszins langer stilgestaan bij de voornaamste hoofdlijn van het Japansche inf. „kans te hebben gezien de tegenwoordige begrippen omtrent krijgstucht en in verband daarmede de beginselen van het opleidingsstelsel aan een zoodani ge critiek te onderwerpen, dat bij velen het vertrouwen in onze weermacht en in onze legerautoriteiten, die de z.g. nieuwe richting invoerden of bekrach tigden, een geduchten schok heeft gekregen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 476