1123 Reeds in 1906 wees een zich S. noemende schrijver op een onverschilligheid en verslapping, die door de gelederen zouden waren en gaf hij als zijn meening te kennen, dat men zich op den ingeslagen weg hoe langer hoe meer verwijderde van hetgeen doel moest zijn De heer le Cocq d' Armandville heeft het opnieuw geuit, een ander, die zich M. teekent, heeft het beaamd: de geest van gehoorzaamheid is achteruit gegaangebrek aan kennis van reglementenvoorschriften en bepalingengemakzucht en betweterij hebben op bedenkelijke wijze veld gewonnen 2)". De wederinvoering van de betrekking van kapitein van de week, en het zij het ook aarzelend, als te bang om te veel terug te nemen herleven van eenige controle kunnen geen schitterende getuigenis afleggen van de „stipte plichtsvervulling door allen en wederzijdsch vertrouwen en waardeeren". Mavors zelve zegtdat door de nieuwe richting thans reeds in de vredesgarnizoenen aan het licht komtwat vroeger zich alleen in de rimboe uitte en daar door gebrek aan controle verborgen bleefnl. onkundegebrek aan karakter en plichtsverzuim"Dit schijnt Mavors een voordeel te vinden Te velde zijn de teu gels, hier als overal, wat losser en de daarmede onvermijdelijk gepaard gaande nalatigheden van minder goede elementen zijn nimmer, ook nu niet, te ontgaan, doch waar nu reeds in de v redesgarnizoenen plichtsverzuim aan het licht zou treden, hoe moet het dan wel te velde zijn, is men onwillekeurig ge neigd te vragen. En de geest Ik wijs slechts op de bonden in het leger, op de wijze, waarop de Soldatenbond optreedt, ik wijs op de strekking van vele artikelen in zijn orgaan „Het Vaandel", op de ongebrei delde zucht tot eischen en de anti-krijgstuchtelijken toon, die in genoemd orgaan en in de bondsvergaderingen om den voor rang strijden, op het feit, dat mindere militairen spreken van „op inspectie gaan", en hunne bemerkingen met wenken en raadgevingen tot de officieren en autoriteiten gericht, onder hunne kornuiten publiceeren. Hij, die „Het Vaandel" leest, 1) Zie het op bladz. 1121 genoemde artikel: ,,Zs de in onze vr edesgarnizoenen heer- schendt krijgstucht eene goede 2) Zie Ind. Mil. Tijdschr No. 11 van 1907, bladz. 927, No. 5 van 1908 bladz. 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 479