- 697 heeft, zich te verweren, zijn leven zoo duur mogelijk te ver- koopen, verre te verkiezen boven het werkeloos afwachten, dikwijls evenzeer onder vijandelijk vuur, van de reserve-af- deelingen. Yooral dan wordt van den soldaat een passieve moed, een toewijding en een discipline gevorderd, die slechts door een uit stekende opleiding en het juist optreden zijner chefs in het leven kunnen worden geroepen. Dan vooral doet zich het over wicht van den chef op zijn troep gevoelen, dan blijkt wat een goede discipline vermag. Bij Golymin had een begin van paniek de cavalerie-brigade Lasalle aangegrepen. Nadat de commandant haar weer verzameld had, stelde hij ze gedurende vier uren werkeloos bloot aan het kanonvuur van den vijand, hij zelf aan het hoofd. Teneinde zich het oogenblik van zwakheid te doen vergeven, lieten de mannen, die kort te voren gevlucht waren, zonder een beweging te maken dezen vuur- en ijzerregen op zich neerdalen. Om aan de moreele invloeden van het gevechtsveld weerstand te bieden, zijn den soldaat behalve discipline ook moed en toe wijding onontbeerlijk. Bij den moed onderscheidt men twee soorten: den passieven moed, d. i. de onverschilligheid voor het gevaar, hetzij voort komende uit het niet hechten aan het leven, hetzij veroorzaakt door de gewoonte, het gevaar en den dood onder de oogen te zienden actieven moed, die zijn oorsprong vindt in enthousiasme, vaderlandsliefde of eenig ander motief. De laatste is uit den aard der zaak minder duurzaam dan de eerste, maar kan in hachelijke oogenblikken tot grooter daden voeren. De opgewekte zucht naar roem en eerbewijzen geven den actieven moed een verhoogden prikkel en meer duurzaamheid. De moed wordt tegengewerkt door de vrees. Deze veroorzaakt een vermindering van den wil, die zoover kan gaan, dat de bewegingen van het individu verlamd worden. Wordt zij tijdig waargenomen, dan is veelal de vrees bij anderen gemakkelijk te onderdrukken; zoo niet, dan kan zij zich licht over een geheelen troep verspreiden. Een van Napoleon's cavalerie-ge- neraals merkte bij een in reserve staand regiment een ruiter op, die, voor 't eerst een gevecht bijwonend, bleek van angst

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 47