1125 geschonken te worden aan de wijze, waarop „Het Vaandel" geredigeerd en de bondsvergaderingen gehouden worden. Wat ten slotte het in den ban doen der gesloten excercitie betreft, ik zei het reeds, die maatregel wordt m. i. door niets gerechtvaardigd en alleen beheerseht door persoonlijke inzichten. Waar Mavors dan ook spreekt van drill en opvoeding als van twee lijnrecht tegenover elkander staande begrippen, die elkaar dus in geen geval zouden kannen aanvullen, daar moet ik hem al weer verwijzen naar de reeds meer door mij genoemde legers en verklaren, dat ik zijn zienswijze niet kan deelen. Geeft opvoeding datgene, waarin drill te kort schiet, nl. zelfstandigheid en initiatiefdrill schenkt, wat de meer doceerende opvoeding nimmer voldoende kan bijbrengen: onderworpenheid stiptheidorde en een op den achtergrond dringen van het eigen Ik als dat geëischt wordt. Drill snijdt de uitwassen van de zelfstandigheid en het initiatief, die vaak harder groeien dan zij en hen soms drei gen te verstikken: eigenzinnigheid, betweterij en gemakzucht, volmaakt af. Drill en opvoeding ik geef der redactie geheel gelijk kunnen en moeten elkander aanvullen, en waar, zooals in ons leger, voor opvoeding zoo weinig gelegenheid bestaat, zal drill een noem het „surrogaat" vormen, dat beter is dan in het geheel niets. Er zou nog heel wat aan te merken zijn op het chauvinistisch betoog van Mavors, op zijn vreemdsoortige definitie van tucht, op het inconsequente van zich nu eens te beroepen op het oude en het daarna weer in elk opzicht minderwaardig te achten aan den huidigen toestand, op zijn vergoelijken van wat inderdaad niet goed was, doch het zijn alle nevenzaken, welker behandeling van ondergeschikt belang kan worden geacht. Erg verlangend ben ik om te vernemen op welke wijze het oordeel van ons vakorgaan in de kwestie „drill en opvoeding" door Mavors „onder het mes" zal worden genomenMavors kan er echter van overtuigd zijn, dat ik hem bij de verdere behandeling van dit onderwerp niet meer zal lastig vallen. Dan aan een ander, die het met Mavors niet eens mocht zijn, het woord om met hem in debat te treden. S-r. 1) Zie Ind. Mil. Tijdschr. No. 5 bladz. 497.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 481