1128 Wanneer de art. mede naar voren gaat, zal de moreele uit werking op onze eigen infanterie groot zijn; de inf. zal zich ondersteund voelen, hoort van dichtbij de machtige stem van de artillerie; dit zal haar moreel veel meer doen stijgen dan wanneer de artillerie op grooten afstand blijft staan. Verder zal de uitwerking der GKT kogels door de te groote afstanden, daar waar zij treffen, gering zijn en hebben we niet alleen vuur zonder uitwerking, maar zelfs vuur dat geen uit. werking kan hebben en niets verheft het moreel des vijands zóó, als juist dat. Het is herhaaldelijk voorgekomen in den R.-J. oorlog dat GKT kogels der Russische artillerie door haar te grooten afstand niet door de dikke winterkleeding der Japanners heendrongen- We mogen dus aannemen dat de artillerie, zoodra haar dit door de infanterie mogelijk gemaakt is, ook haar stellingen op de kleinere afstanden zal moeten zoeken (ook al is Colenso daarvan schijnbaar een slecht bewijs; we mogen namelijk mijns inziens aannemen dat wanneer we een aanval ondernemen, deze gelukt, en alles in het werk gesteld moet worden om hem te doen gelukken). En waarom zou de artillerie, daar waar het noodig is, niet evenals de infanterie aanzienlijke verliezen mogen lijden, als zij haar oorlogstaak maar vervult. Ongeveer dezelfde beginselen zijn bovendien nog neergelegd in het nieuwe Japansche Artillerie Reglement 1907. ad. 3o. Uit de laatste oorlogen zijn de volgende conclusies getrokken welke voor dit onderwerp van belang zijn: Degene, die verrassend zijn vuur weet te openen op werk- zamen afstand, zijn tegenpartij dus voor is, eerder ingeschoten is, heeft bijna zeker het pleit gewonnen, daar hij in staat is, door het afgeven van orkaanvuur, zijn tegenpartij in korten tijd buiten gevecht te stellen. Dekking, die zich meestal tot gezichtsdekking bepalen zal, staat daarbij op den voorgrondbovendien ongemerkt in stelling komen, terwijl tevens spoedig ongemerkt van stelling verwisseld moet kunnen worden, wanneer wij éénmaal onze opstelling verraden hebben of deze bekend blijkt te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 484