1129 Bij schild-artillerie is bovendien afgeven van juistheidsvuur met schokprojectielen noodzakelijk, hetgeen onmogelijk is op de groote afstanden, daar dan juiste waarneming wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Wanneer we hetgeen hierboven aangehaald is op den voorgrond stellen en aannemen, dat de bereden artillerie werkelijk op die wijze zal moeten optreden, kom ik in verband met het ongezien in stelling komen op de meest werkzame afstanden, verrassend optreden op de flanken en het terrein waarop een eventueele oorlog zich bij ons bijna zeker zal afspelen (berg-begroeid- en sawah-terrein) tot de conclusie dat de berg-artillerie de voorkeur verdient boven de veld-artillerie. Berg-artillerie kan overal waar de infanterie gaat, ook gaan, terwijl zij eenmaal afgeladen, zeer gemakkelijk bijna overal met handen in stelling wordt gebracht zonder dat zij zich bloot geeft. Zelfs in sawahterrein is zij bijna niet te onderkennen, zooals uit proeven zou kunnen blijken. Munitieaanvoer zal in ons terrein wel geen bezwaar opleveren /v en waar dit wel het geval mocht zijn, zou men mechanische^^ munitieaanvoer kunnen toepassen. Wel mist de berg-aitilleiie de grootere beweegbaarheid der veld-artillerie. Evenwel zal artillerie eenmaal in aanraking met den vijand meestal aan de infanterie gebonden zijn, omdat zij zich zelf niet kan dekken en bovendien is het in galop in stelling komen en snel manoeu vreeren heel mooi in vredestijd, maar in oorlogstijd zal het zelden voorkomen. Hiermede wil ik niet zeggen dat veld-art. overbodig is; haar snellere verplaatsing over grooten afstanden, haar groot en nuttig effect waardoor zij in staat is dikwijls op grooten afstand reserves te verspreiden, maken haar bestaan noodzakelijk. Dat de Japanners zeer goed het voordeel der berg-artillerie in vele gevallen inzagen, moge blijken uit Kurapatkin's memo randum van 28 Aug. 1904 waarin o. a. gezegd wordt: De Ja panners zijn zeer handig in het gebruik hunner berg-artilleiie, welke den inf. aanval zeer goed ondersteunt en zeer onverwachts op onze flanken optreedt. Soms verschenen ze zelfs in de tirail leurlinie. Ze nemen zeer goed aan het terrein aanpassende stel lingen in en wisselen deze vlug; verschijnen plotseling in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 485