1134 op 50 worden gebracht. Het gebruik van inheemsche paarden rassen is daarom zoo aan te raden, omdat men eerst het ver voer over zee vermijdt, waardoor de paarden zeer achteruitgaan. Verder zijn de inheemsche paarden gewend aan het klimaat, de voeding, behoeven in het geheel geen verzorging en kunnen steeds gemakkelijk aangevuld worden. Men bedenke wel, dat deze paarden alleen dienen tot middel van vervoer van een infan terist en niet tot rijdier. Ook dat de infanterist steeds infan terist blijft en van het paard alleen gebruik maakt om zich iets sneller te verplaatsen dan de anderen, om ergens onver moeid aan te komen, en /6m misschien verband te houden onder de verschillende infanterieafdeelingen. Moeten bij een oorlog op Java tegen een B. V. groote verkenningen gedaan worden, dan moeten die op de groote wegen alleen geschieden per auto> per fiets of als er te krijgen zijn door flinke particuliere paarden. Men kan voor dit doel altijd in vredestijd reeds eenige daar voor geschikte militairen africhten. Overigens moet de leus zijn, maak zoo min mogelijk gebruik van de groote wegen, maar wees steeds onzichtbaar. Kan men dit niet of kan men geen paarden bekomen voor de infanterie, dan is er nog niets verloren. Heeft de vijand zijn eigen paarden medegenomen, dan is zijne cavalerie vaak aan de groote wegen gebonden en waarschijnlijk de bewakende infanterie ook en kan ons betrek kelijk weinig kwaad doen, terwijl wij hem steeds en van overal moeten omzwermen en uit onzichtbare punten bestoken. Ik schat de kosten per paard noodig voor de bereden infanterie hoogstens 40 gld. Yerder moet de commandant der 4de comp. zijn een kapi tein, die de studies van de Hoogere Krijgsschool achter den rug heeft en de luitenants moeten reeds eenigen diensttijd hebben. De genie moet bestaan uit pioniertroepen, dus alleen veld- troepen. Onderhoud en oprichten van gebouwen moeten aan de particuliere aannemers worden overgelaten. Het bouwen van forten onder leiding van generale stafofficieren, eveneens door particuliere ingenieurs. Ik stel me voor, dat wanneer de gelden, die nu voor het leger worden besteed, omgezet worden in bataljons van bovenstaande formatie, het leger niet alleen met de helft zal uitgebreid

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 490