1139 De semaphoor is in principe geheel hetzelfde toestel als op de forten in Nederland staat of op de marinevaartuigen (sein- toestel Yreede). In het terrein moet de seiner zijne armen gebruiken volgens dezelfde methode. Seinstelsels. Er worden twee stelsels gebruikt n. 1. het Morse stelsel voor groote afstanden en toegepast met vlag, heliograaf, kalklicht en klepkast, en het semaphoor-stelsel. Met de vlag wordt het Morse-alphabet geheel op dezelfde wijze geseind als in Duitschland (Zie I. M. T. 1908 blz. 899). Heliograaf, kalklicht en klepkast zijn voorzien van een sein- sleutel, zoodat het seinen geheel het idee van telegrafeeren heeft gekregen. Een groot deel van het boekje wordt ingeno men door de beschrijving van deze instrumenten en de voor schriften voor het gebruik ervan. Het semaphoor-stelsel is eigenlijk niets anders, dan wat ik reeds in I. M. T. 1908 blz. 899 beschreef. Het handboek zegt'hiervan „In het terrein wordt deze snelle en eenvoudige wijze van „seinen met nut toegepast op kleine afstanden, zooals tusschen „hoofdmacht en voor- of achterhoede, tusschen de beide oevers „eener rivier, over defile's of over zones, die onder zwaar vuur zijn". Yoor de toestanden in Indië beveelt zich dus het arrnen- stelsel ten zeerste aan. De nauwkeurigheid, waarmee worden voorgeschreven het werk op de stations, de invulling van de telegramformulieren, het tellen van het aantal woorden en de toepassing van verschil lende dienstseinen, doen den lezer eerder denken aan voor schriften voor den rijkstelegraafdienst, dan aan ons primitieve Indische seinvoorschrift. Hoofdstukken zijn gewijd aan den seindienst tusschen marine en leger, inrichting en werking van seinstations te velde, in richting van een samenstel van stations. Het handboek geeft verschillende gevallen aan, waarbij het seinen met vrucht zal kunnen worden toegepast. Opmerking verdienen het seinen bij aanval en verdediging

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 495