1140 van stellingen, bij den voorpostendienst en bij marschveilig- heidsdienst, het seinen met gedetacheerde troepen, w. o. ver kenningsdetachementen en vooruitgeschoven cavalerie, verder tijdens het overtrekken van rivieren en tusschen de kust en de schepen bij landingen en ten slotte het verlichten van het werk der telegraafafdeelingen. Zeei belangrijk is het hoofdstuk over de opleiding. Doel is blijkbaar een uniforme wijze van opleiden. Te Aldershot worden officieren en onderofficieren opgeleid tot instructeurs en onderinstructeurs voor het geheele leger. Officieren kunnen twee soorten van certificaten en onderofficieren kunnen één certificaat halen. Per regiment wordt één klasse gevormd voor opleiding van seiners. De leerlingen doen geen andere diensten. Een leer cursus duurt 3 al maanden. Alsdan worden geoefende seiners afgeleverd, maar„Er wordt aan herinnerd dat de dan bereikte „graad van geoefendheid, een lage is, en dat een man, die vol- „doet aan de eischen voor geoefend seiner, niet beschouwd „kan worden als een deskundige". Gedurende een leercursus worden onderwezen a. de alphabetten, de seinen voor cijfers en de bijzondere seinen. b. lezen en geven van seinen met de verschillende instrumenten. c. inrichting en gebruik van de instrumenten. d. verplichtingen der seiners aan de stations en hoe te handelen met berichten. e. Inrichten van allerlei soorten stations in het terrein. Bij de oefeningen wordt natuurlijk de factor tijd in reke ning gebracht. Eén woord wordt gesteld op 5 letters. De snelheid van seinen wordt uitgedrukt door het aantal woorden dat per minuut wordt geseind. Aan seiners bij den troep worden de volgende eischen gesteld: 1. een dienstbericht kunnen zenden van 150 letters met de groote vlag (Morse) met snelheid 6 (dus 6 X 5 80 letters in de minuut, dus in 5 min). 2. zenden en lezen van dienstberichten van 200 letters met

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 496