- 1151 optreden van de beide partijen, voorafgegane verliezen, enz J).zorg vuldig worden gelet, toch is deze dienst van den scheidsrechter betrek kelijk licht en eenvoudig. Zij zal somwijlen hem, die in het nadeel wordt gesteld, niet bevredigen, maar ten slotte toch op waarde worden geschat en niet licht schadelijk werken. Zeer verschillend hiervan is de dienst van den scheidsrechter gedu rende de doorvoering eener gevechtshandelingDaar hij de vuuruitwer- king duidelijk moet maken 2), moet hij bij hem, die in 't voordeel is, als hij juist werkt, weliswaar hinderend, ten slotte toch echter bemoe digendbij hem, die in 't nadeel is, verzwakkend en ontmoedigend werken. De scheidsrechter moet zich persoonlijk en door middel van de hem toege voegde officieren op de hoogte houden van de maatregelen beider partijen." »De waarnemingen omtrent wederzijdsche vuuruitwerking vormen de basis voor de beslissing. De scheidsrechter moet daarom zijne waarnemingen aan de commandanten der troepen-afdeelingen mededeelen, opdat op de vuur uitwerking aan weerszijden onafgebroken acht gegeven kan worden, zelfstandig ingrijpen der onderaanvoerders bevorderd wordt en toestanden worden ver meden, die niet met de werkelijkheid overeenkomen 3). Dir. voorschrift wordt nog wat aangedikt door het volgende: »De scheidsrechterlijke arbeid volgt den afwisselenden toestand van den strijd over het geheele gevechtsfront en vertoont zich daardoor als eene reeks van partiëele beslissingen, die zonder nadeel voor het beeld van het algemeene verloop verschillend kunnen uitvallen. Voorbarige beslissingen zijn niet geoorloofd. Het verlangt verder: »In het algemeen zullen vóór het inzetten van den stormloop aanvaller noch verdediger tot teruggaan gedwongen worden; Eiseht echter op een andere plaats: dat de scheidsrechters »een te snel, niet met de werkelijkheid overeenkomend verloop van het gevecht tegengaan" 4). De hier weergegeven zinnen zijn voldoende om aan te toonen, dat de werkzaamheden van de scheidsrechters gedurende de doorvoering eener gevechtshandeling even moeilijk als gewichtig zijn. Zoo nuttig als nu deze werkzaamheden zijn voor het bewaren van met de werkelijkheid overeenkomende toestanden, zoo schadelijk kunnen zij werken op de zelfstandigheid der aanvoerders, als de scheidsrechter hen de te nemen maatregelen beveelt of wel duidelijk kenbaar aanwijst. De eisch is niet een enkele beslissing te geven maar met pijnlijke nauwgezetheid het verloop van de geheele gevechtshandeling na te gaan, rekening te houden met de vuuruitwerkingen aan weerskanten en voort- durend beide partijen van die mededeelingen te voorzien, die de commandanten noodig hebben om door eigen overleg en ter eigener beoordeeling hunne besluiten te nemen. Vermeent hij bv. bij den aan val niettegenstaande krachtige uitwerking van 's vijands vuur (volgens mededeeling van den scheidsrechter) wegens den toestand van het geheel te moeten vooruitgaan, dan zal hij dit niet nalaten zonder meer vanwege 1) Zie punt 50, derde alinea, L. M. 2) 45, tweede L. M. 3) Vergelijk punt 51 L M. 4) Dat is een ander voorschrift dan punt 3i van onzen L. M. Het staken van ma noeuvres op het oogenblik voor den storm is bedenkelijk. Mogelijk is dit een oude redactie en wordt bedoeld: tijdelijk schorsen der manoeuvre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 507