- 700 meest ontmoedigden met nieuwen moed bezielde. Yan hem zeiden zijn soldaten: „Als Pierke er is, is alles in orde!" x) Ook onze generaal van der Heijden mag hier genoemd wor den, die door zijn onderhebbenden op de handen gedragen, door den vijand doodelijk gevreesd werd en die van de Atjehers den eerenaam „Koning Éénoog" verwierf. Een geweldig groot moreel overwicht, ook op den vijand, moet generaal van Ham gehad hebben, die als luitenant in 1870 in de Z. en O. Afd. van Borneo zich alleen en ongewapend naar Wankang, een der voornaamste hoofden van den opstand be gaf, terwijl hij door een mededeeling van een districtshoofd wist, dat Wankang en zijn aanhang zich op hem zouden werpen om hem te vermoorden, zoodra de uitroep„Kapal api datang daartoe het sein zou hebben gegeven. Alleen, zonder een enkel wapen ter verdediging begaf van Ham zich te midden der tot de tanden gewapende Dajaks en toen de dreigende uitroep „Kapal api datang!" weerklonk, en de opstandelingen zich ge reed maakten, hem om te brengen, wist hij hen door zijn kalmte ■en trotsche houding zoodanig te imponeeren, dat niet slechts aan het verraderlijk plan geen gevolg werd gegeven, maar dat de bespreking zelfs nog gunstige resultaten voor Wankang's onderwerping opleverde. Om echter zulk een overwicht op de massa te verkrijgen moet de veldheer aan hooge eischen voldoen. Verstand, scherp zinnigheid, moed, besluitvaardigheid, vastberadenheid, wilskracht en tegenwoordigheid van geest moet hij in hooge mate bezit ten, hij moet vertrouwen hebben op eigen tatent en een hoog gestemd moreel om onder den druk van onmiddellijk gevaar en zware verantwoordelijkheid in zeer korten tijd de juiste besluiten te kunnen nemen. Is eenmaal een besluit genomen, dan moet dit ook energiek worden doorgezet, zonder aarzeling of halfheid. Napoleon zei reeds: „De ware kunst bestaat in een energiek besluit" en generaal von Schmidt: „Men neme een besluit, onverschillig of dit het juiste is of niet. Maar voor alles een besluit. Veel erger dan zulk een is in het geheel geen besluit." 1A. S. H. Booms. Neerland's krijgsroem in Insulinde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 50