1155 cehouden troepen) te doen oprukken, zoomede omtrekkingen, omvattingen, eenen terugtocht of andere gewichtige troepenverschuivingen uit te voe ren en op deze wijze een wezenlijk ander gevechtsbeeld te verkrijgen. Verder invloed uit te oefenen op de scheidsrechters kan slechts schadelijk werken. Zelfs dan, wanneer het gevecht een geheel onwelkom verloop neemt, als At?, die verscheidene kilometers teiug zou moeten gaan, overwint of als hij, wiens nachtverblijf in 't Zuiden ligt, reddeloos naar 't Noorden wordt weggedrongen, behoort de Leider den toestand niet door het doen ingrijpen der scheidsrechters te veranderen, maar alleen de bovengenoemde middelen toe te passen of, als dat allemaal niet helpt, de oefening af te breken. De scheidsrechtersechter zal hij volgens hunne overtuiging naar de vuuruitwerking en het tactisch optreden van beide partijen vrij laten beslissen en ook ongelegen komende beslissingen met geduld ontvangen Datgene, waarmodö de scheidsrechter voov t oegiïi van cle oe/CriDig in kennis moet worden gesteld, om den gang van de manoeuvre te kun nen volgen," is dan cok zeer weinigdaar hij, zonder op een dwaalspoor te worden gebracht door den beoogden gang der manoeuvre, uitsluitend volgens de gevechtshandelingen der beide partijen zijne beslissing en uitspre- lcStl 'ïYlO&t'» De vraag, van welke omstandigheden de scheidsrechters hunne beslis singen moeten doen afhangen, behandelt de nieuwe „Felddienst-Ordnung" in de punten 575 tot 598 („Vuuruitwerking" zoo uitvoerig, dat het niet noodig is daarop verder in te gaan. De omstandigheden, waaronder de opleiding tegenwoordig geschiedt, brengen mede, dat de scheidsrechter bij compagniesoefeningen nooit, bij bataljonsoefeningen zeer zelden op het tooneel k omt. Slechts bij en kele groote oefeningen (vooral garnizoensoefeningen), meer in 't bijzon der echter bij de oefeningen met groote troepenafdeelingen, verschijnt hij en is voor aanvoerder en manschappen veelal een zoo vreemdsoortig element, dat zij moeilijk met hem, speciaal zijne werkzaamheden, over weg kunnen en hem deze bemoeilijken, vooral, wanneer zijne beslissingen en ^mededeelingen, wat zeer dikwijls het geval is in strijd zijn met hunne wenschen en bedoelingen. En toch komt de nuttige arbeid der scheidsrechters alleen tot zijn recht, wanneer de troep de scheidsrechter lijke mededeelingen, dat onmogelijk verrassingen kunnen zijn, op de juiste waarde schat en er, door goede maatregelen, rekening mede houdt, in stede van het gevaar te loopen, door er geen acht op te slaan, bevelen ot terechtwijzingen te ontvangen, dan wel in een ander uiterste te ver vallen en een werktuig te worden in de hand van den scheidsrechter en door dezen gesehoven en verschoven te worden op het militaire schaakbord der veldoefeningen. Wij besluiten dit opstel, door met een enkel woord te wijzen op de uiterst moeilijke taak voor scheidsrechters uit het wapen der artillerie, die uit den aard der zaak in de eerste plaats worden aangewezen voor beoordeeling van de uitwerking van het artillerievuur en met het oog op onze kleine verhoudingen bijna altijd in eenig hierachiek verband Vergelijk L. M. punt 4S, 4e t/m 9e alinea, pt. 50, 3e alinea en pt. 53, (met zijn 20 gevallen).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 511