1159 De Verdediging; van Australië. Een correspondent uit Australië heeft een copy van „The Advance Australia", het orgaan van de Australian Natives Association, toegezonden met verzoek de daarin voorkomende twee op de marine betrekking hebbende artikelen te willen recenseeren. Het eerste artikel is getiteld „Marinebases". Het betoog komt in het kort hierop neer: Marinebases zijn hoofdzakelijk ten behoeve van Engeland; Australië bezit havens, die tot uitmuntende marinebases zouden kunnen worden ingericht. Hunne exploitatie en ontwikkeling zijn daarom noodig voor Engeland. Het voornaamste doel van een vlootbasis is om een vloot, die in eene bepaalde streek opereert, te approviandeeren. Opereert de vloot niet in die bepaalde streek dan vervalt de noodzakelijkheid van de basis. Daardoor is de waarde van Malta en zelfs van Gibraltar als herstellingsbasis aanmerkelijk verminderd sinds het politieke zwaartepunt voor de marine naar het Noorden verplaatst is. Voor eene vloot, die in de Noordzee opereert, moge Gibraltar dienstig zijn, Malta is minder bruikbaar en Sijdney is in letterlijken en figuurlijken zin een antipode. Dan doet zich de vraag voor of een groote vloot ooit zal werkzaam zijn in den Zuidelijken Stillen Oceaan. Dit moge van omstandigheden afhangen, maar een ding is zeker de zich uitbreidende macht ter zee van Duitschland en het ontzaglijke leger als ruggesteun, maakt het een besliste noodzakelijkheid voor Groot-Britannië om een uitgebreide vloot in de Europeesche wateren te onderhouden. Het overschot, beschik baar voor operatiën in afgelegen wateren, zal afhangen van politieke betrek kingen en het programma voor vlootaanbouw. Men behoort een duidelijke afscheiding te maken tusschen de Europeesche- en de Stille Oceaan- zee machten met betrekking tot Australië's verdediging. Engelands zeemacht in de eigen wateren verzekert Australië tegen een aanval van eene Europeesche zeemogendheid, daar het de verbinding tusschen Europa en Australië kan nagaan, maar het toezicht in de wateren van den Stillen Oceaan eischt een eskader van eenige sterkte ter plaatse. Zulk een macht- zal misschien worden afgezonderd, voldoende sterk om eenigen steun en bescherming te verleenen aan Australië's handel in den Stillen Oceaan. Maar hierbij dient opgemerkt te worden, dat in dit geval de bases in de Australische wateren steunpunten behooren te zijn voor dit eskader, welks doel het in het algemeen niet is de wereldovermacht ter zee te handhaven zooals het artikel het wil maar de bepaalde voor Australië belangrijkste taak, om den handel van het Gemeene Best te beschermen. De schrijver van het artikel zegt: „dat Australië een onmetelijke groote basis is, welks hulpbronnen nauwelijks worden benut en welks capaciteit niet voldoende wordt erkend. De waarde van hare strategische ligging in den Stillen Oceaan maakt het voor elke mogendheid, die haar over wicht ter zee wil handhaven, noodzakelijk haar volle macht ter zee te ontwikkelen." Nu, overwicht ter zee is een te groot woord om iets te beteekenen. Engeland kan niet hopen op een overwicht ter zee op eiken hoek van den aardbol met het oog op de opgekomen macht van Amerika, Duitschland en andere grootmachten en het zal van omstandigheden afhan gen of Engeland met het oog op Europeesche verwikkelingen over een jaar of tien Australië zal kunnen verdedigen tegen een rechtstreeks op haar ge richten aanval door een der groote mogendheden van den Stillen Oceaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 515