- 1160 Een aanval op Australië zal bestaan uit lste een aanval op haren kust- dan wel overzeeschen handel; 2de verovering van eene haven om er een basis in te richten en in beslag noming van het omliggend terrein 3e een inval. De beste afweer voor alle drie zou zijn een aanval van een sterke maritieme macht op de verbindingslijn, welke macht beter gestationeerd zou zijn ie Singapore, dan in een der Australische havens. Indien de verstandhouding met de Europeesche grootmachten geen zorg baart, is onze zeemacht van voldoende sterkte om dat te kunnen doen en zouden wij vermoedelijk een sterke militaire macht kunnen verkrijgen van Australië voor de verdediging van Singapore, dat de Noordelijke com municatielijnen van Australië flankeert. Op dit oogenblik (Juni 1908) bezit Engeland klaar of in aanbouw 47 lste klasse slagschepen en 38 lste klasse kruisers tegen Duitschland 24 en 10 en Japan 11 en 13. In totaal dus 85 tegen 58. Zoodat Engeland op dit oogenbliknog afge scheiden van het Engelseh-Japansch verbondhare Home-fleet voldoende sterk kan onderhouden en toch een uitgebreide macht kan afzonderen om de Australische belangen in den Stillen Oceaan te beschermen. Maar of dit nog het geval zal zijn over 10 of 15 jaar, zal geheel afhangen van de politieke verhoudingen en de vlootprogramma's. Indien evenwel elke overzeesche bezitting den dienstplicht invoerde1) en een gedeel te van de macht bestemde voor imperialistische doeleinden, zou Engeland voelen dat zij hare zware uitgaven voor hare zeemacht eenigszins kon verminderen. Australië heeft in die richting den weg gewezen en wanneer alle overzeesche bezittingen haar navolgden, zou het vraagstuk van de rijksverdediging gemakkelijker zijn op te lossen. De ontwikkeling van Australië tot eene zeemogendheid zou natuurlijk Engelands taak veel vergemakkelijken, zooals het artikel betoogt; maar een land van 5 millioen inwoners en reeds met een zwaren schuldenlast kan moeilijk een staatkunde volgen zoo kostbaar als een macht ter zee dat vordert. En toch, niettegenstaande het rijk één geheel is, met één rijksraad, één schat kist, één leger en één vloot, zal het toch moeilijk zijn om Engeland te verplichten Australië voor een aanval in welken vorm ook te beschermen. De beste verdeeling van het werk zou zijn om in elke bezitting den dienstplicht in te voeren en een sterke militaire macht te onderhouden voor de imperialistische plichten, terwijl Engeland haar tegenwoordig leger onderhoudt, benevens een voldoende sterke vloot. Australië kan, en is druk bezig zicb versterkte bases te verschaffen voor de kruisers, die in oorlogstijd waarschijnlijk in de Australische wateren zullen ageeren en het stelt zich voor een vloot te bouwen van 9 onderzeebooten en 6 destroyers voor kustverdediging, binnen 3 jaar, voor een bedrag van 1 242.000. De Eerste Minister verklaart echter niet duidelijk de bestemming van deze kleine maritieme macht. Zij zou behulpzaam kunnen zijn bij de verdediging van versterkte bases, maar dan moet die macht verdeeld worden over de geheele kustlijn, wat de waarde in dit opzicht in hooge mate zal verminderen. Of is zij bestemd voor de bescherming van den kusthandel? Dan zal haar waarde in dezen werkkring zeer gering zijn, want een kruiser is bij dag 1). Dat kunnen wij ons ook gezegd rekenen en zou onz P arbeid meer loonend maken 11 liet gewurm nu met niets.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 516