1163 het bij eenige ballons van ouder model gevaarlijk is het schuitje te schielijk te ontlasten, moet de stabiliteit van de „République" het toelaten projectielen van aanzienlijk gewicht zonder eenige storing der stijgkracht uit te werpen. Wil men b.v. een projectiel van 100 K.G. uitwerpen zonder den ballon van stand te doen veranderen, zoo wordt de ballon ventilator slechts gedurende 100 sec. in werking gesteld en het evenwicht is weer hersteld; wil men echter gedurende of na het affuren den ballon laten stijgen, zoo behoeft men in het geheel niet te manoeuvreeren, daar ter vermijding van den inwendigen druk op den ballonwand de ventilators in dit geval automatisch werken. Een andere verbetering aan de „République" is het gebruik van een schuitvormige, zeer solide gemaakte gondel, aan staalkabels van bijzonder s'erke constructie opgehangen. Daarentegen is de „République" niet grooter dan de „Patrie"; zij heeft ook slechts een ruimteinhoud van 3650 M3. Ook is het niet waar dat het nieuwe luchtschip met twee motoren zou zijn uitgerust; het heeft slechts één motor van 75 paardekrachten, zoodat de snelheid van de „Patrie" van 4045 KM. per uur niet zal worden overtroffen. Wellicht is hier een vergissing in het spel met het project van een reuzenlucht- schip van 8000 M3., waarvan de bouw luidens Fransche berichten reeds een uitgemaakte zaak is, terwijl het in werkelijkheid pas in teekening is voorgebracht, welke nog niet eens geheel klaar is. Deze ballon zou van twee motors worden voorzien. (Internationale Revue, Juli 190S). Frankrijk. Legferaanvulling; (werving) De in Frankrijk toenemende tegenzin in den militairen diénst, als mede de steeds ongunstiger wordende bevolkingsverhoudingen, hebben aanleiding gegeven tot een ruimer gebruik van de inheemsche bevolking van Algiers. Toen bovendien bleek dat de verkorte diensttijd de vre- dessterkte belangrijk deed dalen, werd een gemengde commissie voor Algiers afgevaardigd om ter plaatse de mogelijkheid van invoering van den dienstplicht voor de inboorlingen, te bestudeeren. Bij de thans heer- schende stemming vond dat idéé veel bijval en meerdere optimisten rekenen al op een makkelijk te verkrijgen leger van 100.000 Arabieren. De commissie echter kwam tot de gevolgtrekking dat het niet raadzaam was om terstond den algemeeoen dienstplicht voor de inboorlingen in te voeren en stelde voor voorloopig 515 pCt. der geschikten van 18—20 jaar oud in te lijven, waarbij plaatsvervanging diende toegelaten te wor den. Aldus kon men 6 8000 inboorlingen inlijven. Nu schijnt echter zelfs dit laatste nog schipbreuk te lijden tengevolge van den beslisten tegenzin der inboorlingen in den dienstplicht, namelijk onder de vanen van den vreemden overheorscher van ander geloof. Veel eerder zou het mogelijk zijn, tegen goede betaling, voldoende vrijwilligers te krijgen, maar dat zou beduidende finantieele offers eischen. Kenners van Al- giersche toestanden beweren dat de invoering van den dienstplicht voor de inboorlingen, hoogst nadeelige gevolgen zou hebben, Streffl. Mil. Zeits. 1908—5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 519