1165 maanden te velde zijnde, hoewel nog jongen generaal Sir James "Willcocks. Het klimaat zou anders een grooten veldtocht, zooals misschien nog dezen zomer moet worden ondernomen, zeer bemoeiel jken. Men zal in eerste linie alleen op Europeesche troepen kunnen steunen, die in de warme maanden en in de rotsige bergstreken met het daar heersehende water gebrek, vermoeienissen en ontberingen zullen hebben te verduren, die slechts door een grooten trein eenigermate zijn te ontgaan, hetgeen echter bij eenigszins sterke detachementen onmogelijk is. Elke dag kan het bericht brengen, dat de grensstammen bij Dakka, Lalpoera, Guadamak en de naburige streken tegen de door den Khyberpas vooruitgeschoven colonne van den Overste Ross-Keppel zijn opgerukt, Wel is waar zijn eene batterij en nog 4 bataljons naar den pas onderweg; de daar aan wezige voorposten zullen echter nauwelijks sterk genoeg zijn om een werkelijk ernstig gemeend voortrukken der Afghanen tegen te houden. Daarom is ook de volledige mobiliseering van de 1ste Koorder Divisie (14-J- bat. 15 esk. 34 mitrailleurs en 14 kanonnen) bevolen en een dergelijk bevel schijnt ook aan de 2de en 3de divisie te Rawalpindi en Lahore te zullen worden gegeven. Door de Engelsch-Russische conventie van het najaar 1907 zijn de invloedrijke kringen en personen te Kabul en aan de grens hevig ont stemd en daardoor is niet te berekenen wat nog gebeuren kan. Het verdrag werd bekrachtigd zonder dat Engeland het noodig vond den Emir, die toen juist op zjn Indische reis als een koning behandeld en gehuldigd werd, ook slechts kennis te geven, terwjl ook de onderhan delingen buiten hem om geschiedden. "Vanaf het sluiten van het verdrag dateeren de onlusten, welker ernst geen enkel kenner van Indïë ontkent of verkleint. Bij het Ministerie van Oorlog te Londen overweegt men de spoedige uitzending eener Garde-Brigade. Whitehall", het gebouw der legeradministratie wordt in ieder geval bestormd door verzoeken van op daden beluste officieren, die zich als vrijwilligers „to the front" melden. Tot het plotselinge gevaar van den toestand sch jnt ook de agi- tatiereis door Yoor-Indië van den aanvoerder der socialisten, Keir Hardie, veel te hebben bjgedragen. Op den door nationalistisch streven door ploegden bodem is Hardie's roep om „Home rule for India" als vrucht baar zaad neergevallen en tot ernstige zorg voor Engeland maar al te spoedig ontkiemd. „Het bloed van onschuldige vrouwen en kinderen zal over de hoofden van zulke agitators komenschrijft een Londensch liberaal blad. „Zij zullen de verantwoordelijkheid hebben te dragen voor een tweede bloedbad als dat van 1857." (Neue Mil. Blatter No. 72.) Het bovenstaande werd geschreven in de maand Mei, kort na de dem ping van den opstand der Zakka Khels. Gelukkig voor Engeland schijnt de toestand in het Koorden van Voor-Indië sinds dien een gelukkigen keer te hebben genomen en is voorloopig eene ernstige expeditie t»gen Afghanistan niet te duchten. Toch is de geheele toestand in Indië nog zorgwekkend voor Engeland. I. M. T. 1908 75

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 521