1169 Generaal Wille, een belangrijk vakman op het gebied van artillerie en alles wat wapening aanbetreft, stelt voor dat doel staafjes met getrokken groeven (Drallnadeln) voor. Dit zijn op den spiegel van het projectiel aangebrachte, loodrecht staande staafjes van staaldraad. Deze zijn van onder naar boven over de lengte gedraaid. Hierop worden de in de lengte doorboord en inwendig van dezefde groef als het staafje, voor ziene projectielkogeltjes geschoven. Bij het springen van het projectiel zouden dan de kogeltjes van de staafjes worden geslingerd en daarbij de gewenschte rotatie en stabiliteit verkrijgen. Neue Mil. Blatter No. 22.) Oostenrijk-Honrjarije. Wijze waarop Klachten hunnen worden voorgebracht. Het 20ste Deel van het „Normal Yerordnungsblatt für das K. und K. Heer" maakt de veranderingen bekend, die zijn aangebracht in de voor schriften omtrent het voorbrengen van bezwaren en verzoeken. De voornaamste dier veranderingen zijn De klachten kunnen voortaan mon deling op het rapport worden voorgebracht, behoeven dus niet meer langs de geheele hiërarchieke ladder van soldaat tot kapitein of ritmetster te worden geleid, doch men is vrij den raad in te winnen van een tusschen den commandant en zich zelf staanden meerdere. Tevens is de bepaling nieuw, dat bezwaren moeten worden ingediend binnen drie dagen na het betrekkelijk voorval. Terwijl vroeger den man slechts was toegestaan zijne bezwaren tot bij den regiments-commandant voor te brengen en slechts eenmaal per jaar en wel bij de voorjaarsinspectie van den bri gade-commandant (die voortaan achterwege blijft) tot bij dezen, is hem dit thans ten allen tijde geoorloofd. De bepalingen omtrent het afdoen van klachten was tot nu toe samengevat in het voorschrift, dat elk meerdere verplicht was aan gegronde klachten tegemoet te komenthans staat voorgeschreven, dat geen meerdere gerechtigd is een tegen hemzel- ve gerichte klacht zelf af te doen, maar dat hij ze onmiddellijk aan den naast-hoogeren chef ter afdoening moet doorzenden; verder, dat het ver boden is eenige poging in het werk te stellen om een ingediende klacht te doen terugtrekken. Klachten die tot bij den brigade-commandant worden voorgebracht en eene bijzondere beteekenis hebben voor den dienst, worden ter kennisse gebracht van den commandant van het legerkorps. Van de afdoening van elke klacht moet proces-verbaal worden opgemaakt. Degene die eene klacht voorbrengt, moet haar zelf bewijzen en toelichten. (Mil. Wochenblatt No. 78.) Oostenrij k-Hongarije. Verpleging. Door de Legeradministratie is aan de menagecommissies de opdracht gegeven om te berichten in hoeverre aan het gebruik van melk en daar van gemaakte producten, in het bijzonder kaas, bij de verpleging van den troep een grooter aandeel behoort te worden geschonken, tevens op welke wijze het melkgebruik in de kazerne en bij oefeningen kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 525