702 hebber moet schaden, is het resultaat ervan meestal onvolkomen en halve maatregelen het gevolg ervan. Sommige leden wenschen uit ijdelheid, anderen uit werkelijke overtuiging althans een deel van wat zij voorstelden, uitgevoerd te zien, de eenheid van gedachte ontbreekt aan het genomen besluit. Men zie ook niet voorbij, van hoe grooten invloed op zulk een vergadering het redenaarstalent kan zijn, waardoor mis schien minder goede maatregelen door mooie, gloedvolle woorden worden aangeraden en... aangenomen. Ook hebben zij, die 't hardste schreeuwen, nogal eens dikwijls het meeste stem en kan een bescheiden voorgedragen, maar goed advies tegenover hen het moeten afleggen. Hiermee zij niet veroordeeld, dat een troepenaanvoerder ook anderer meening eens vraagt en aanhoort, maar zijn besluit neme hij alleen en zelfstandig, de verantwoordelijkheid ervoor kome uitsluitend op hem. Soms nog bedenkelijker dan de gevolgen van een krijgsraad is het toevertrouwen van één commando aan twee bevelhebbers; dit is onherroepelijk te veroordeelen. De krijgsgeschiedenis levert er voorbeelden genoeg van op, maar onafscheidelijk daaraan verbonden treft men tweedracht tusschen de beide chefs, slechte leiding der troepen en als gevolg échec van het leger aan. Napoleon keurde het gedeeld commando kernachtig af met de woorden: „Eén middelmatig generaal is beter dan twee uit stekende". Ook wilskracht en taaiheid of vasthoudendheid noemden we als eischen voor den bevelhebber. De eerste drukt de sterkte van den wil uit, de laatste geeft den duur van de spankracht van den wil aan; verstand, gezond oordeel en zenuwsterkte vullen elkaar daarbij aan. Deze eigenschappen maken het mogelijk, de eenmaal als juist geoordeelde maatregelen krachtig door te voeren, ondanks de moeilijkheden, die zich daarbij mogen voordoen. Gevechten en slagen zijn een aaneenschakeling van succès en échec, de weegschaal slaat nu eens ten voordeele van deze partij door, dan weer voor die. Op het eene punt wordt de eigen partij teruggeworpen, wellicht vernietigd, op een ander punt behaalt zij een belangrijk voordeel, waaruit wellicht de eindzege kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 52