Is onze Wijze van Beoordeelen wel Practisch en Juist? Het heeft onze aandacht getrokken, dat er in den laatsten tijd in de voornaamste Indische dagbladen ingezonden stukken voorkomen, die tot strekking hebben om toestanden in het leger te beoordeelen, veelal te veroordeelen. Moge het inroepen der publieke opinie dikwijls een steentje bijdragen om gewenschte hervormingen van toestanden, die bepaald afbreuk doen aan den goeden geest in ons leger,uitte lokken, zoo zien wij specifiek militaire onderwerpen liever in een militair tijdschrift behandeld, ook al, omdat daardoor aan een grooter aantal belanghebbenden de gelegenheid wordt geopend, hunne gedachten over het besprokene te laten gaan, daar niet alle bladen de ingezonden stukken van elkander overnemen. Voor elke in billijkheid geuite ontevredenheid hebben personen dan wel bestaande bepalingen of toestanden aanleiding gegeven en het is dikwijls niet moeilijk op te sporen aan wien of waarin de schuld ligt. De wijze waarop de beoordeeling der "officieren plaats heeft en alles wat daaraan "annex is, zoowel vóór als na de jaarlijksche Sturm und Drangperiode, maakt naar onze meening reeds lang een punt uit dat voor herziening in aanmerking komt. De „Instructie" toch van 1905 heeft in het wezen der be- oordeelingsquestie al zeer weinig verandering gebracht. Zij maakt ook wat gewrongen stijl en spelling betreft den indruk een onvoldragen pennevrucbt te zijn, bij het samenstellen waarvan de schrijver, die den moed bezat die taak op zich te nemen, de vorige instructie tot leidraad heeft genomen, in welke eenige wijzigingen zijn aangebracht, met eene flauwe poging om den verjongden geest, die „slowly and surely" in het leger door dringt, daarin neer te leggen. I. M. T. 1908. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 539