703 voortvloeien. De geweldige wapenwerking des vijands werkt voortdurend verlammend op de zenuwen, het geloof aan 's vijands overmacht wordt met geweld opgedrongen, op enkele punten van het gevechtsveld ziet men de eigen troepen vluchten Een goed bevelhebber zet toch zijn wil door. Personen met een zwakken wil veranderen reeds bij de eerste moeilijkheden hun plan, in de hoop, hun doel op een andere wijze gemakkelijker te bereikenzij zijn geneigd, het goede, dat zeker is, op te offeren aan het betere, dat onzeker is. Om aan de invloeden van het gevechtsveld te ontkomen, zijn besluiten met kalm overleg en niet onder den indruk van een gering voor- of nadeel te nemen, behoort de bevelhebber zich op een afstand daarvan te houden, die met de uitgestrektheid van het slagveld aangroeit. Oyama leidde den slag bij Moek- den van uit Jentai. Alleen op ruimen afstand ook kan men de geheele reeks van operatiën overzien. Een voorbeeld van den verderfelijken invloed van de zelf waargenomen gebeurtenissen op de besluitvaardigheid van den aanvoerder levert de slag bij Colenso. Reeds bij het begin van het gevecht kreeg Bulier een zeer ongunstigen indruk door de zware verliezen, die een deel van zijn artillerie leed. In plaats van het geheele gevechtsveld kalm te overzien, werd al zijn aandacht gevestigd op dat ééne punt. Hij zelf begaf zich er heen en zond een brigade (Hildyard) om van de stukken te redden wat mogelijk was. Tenslotte geraakte hij door dit détail van het gevecht zóó onder den indruk van 's vijands meerder heid, dat hij bevel gaf tot den terugtocht, ofschoon de alge- meene toestand volstrekt niet bijzonder ongunstig voor de En- gelschen was, Buller's troepen in 't geheel nog geen 6 pCt. hunner sterkte verloren hadden en hij nog bijna de helft van zijn beschikbare macht ongebruikt als reserve had. Von der Goltz J) zegt omtrent den Einfluss der Entfernung auf die Befehlführung het volgende: Der unmittelbare Eindruck wirkt immer am starksten und es liegt in der ;;Natur der Sache, dass man die entferntere Gefalir niedriger veranschlagt als die -naher lierangerückte. So kommt es, dass im Kriege ein jeder glaubt da, wo er in Kampte steht, geht es am heissesten her und gerade auf seinem Kriegstheater 1) Das Volk in Watten. 5e Druk blz. 116. I. M. T. 19C8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 53