1189 Allereerst stellen wij ons de vraag wat de hoogere chefs wel van een officier dienen te weten om te kunnen handelen in gevallen van overplaatsing, plaatsing in eene bijzondere be trekking, bevordering, ontslag, enz. Het antwoord hierop moge hieronder eene plaats vinden. Yoor rang, anciënniteit, onderscheidingen, staat van dienst enz. zijn het officiersboekje en het extract-stamboek gemakke lijk te raadplegen. Yoor het overige wordt verwezen naar het hieronder vol gende concept. Het valt niet te ontkennen dat hierin aan de beoordeelaars met vertrouwen zeer hooge moreele eischen worden gesteld, maar de wijze van beoordeeling, al is zij ook nog verre van volmaakt, zal het voldoen aan de zeer hooge moreele eischen door de chefs veel gemakkelijker maken dan thans het geval is, omdat zij meer doordrongen zullen zijn van het gewicht der beoordeeling, van de gevolgen hiervan, terwijl de hoogere chefs het karakter en den graad van ontwikkeling van de lagere chefs uit hunne wijze van beoordeelen beter kunnen leeren kennen. En de administratieve werkzaamheden zullen vermoedelijk aanmerkelijk verminderen. Voorschrift betreffende de beoordeeling en de beoordeelingslijsten van de officieren van liet leger in Nederlandsch-Indië en de van het Nederlandsche leger daarbij gedetacheerde officieren. I. Algemeene bepalingen betreffende de beoordeeling Artikel 1. Ieder meerdere, die onder hem geplaatste officieren moet beoordeelen, is verplicht zich te beijveren om bij elke zich daartoe voordoende gelegenheid zijne officieren grondig te leeren kennen. Artikel 2. Bij reeds vroeger beoordeelde officieren, voorge licht door de nopens hen bestaande, onder zijne berusting zijnde beoordeelingslijsten, zal hij telkens zoodra dit noodzakelijk o in het belang zijner ondergeschikten is, aan zijne chefs de noodige inlichtingen verstrekken en de daarbij behoorende 1) Een beoordeelingslijst bestaat uit twee gelijkluidende beseheiden, Tan welke één exemplaar bij den eersten en één by den laatsten beoordeelaar beru3t.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 545