1208 Promotiën bij keuze zijn hier buiten beschouwing gelaten. Wat de kapiteins betreft, deze bereikten gemiddeld dien rang bij de cavalerie na 13 officiersdienstjaren, genie 9 intendance j mil. adm. J artillerie „12 infanterie „13 Uit deze cijfers blijkt, wat het aantal dienstjaren betreft, waarna de hoofdofficiersrang wordt bereikt, dit bij de infanterie zeker niet ongunstiger is dan bij de overige wapens en diensten het aantal jaren waarna de kapiteinsrang werd bereikt, is vrij wel bij de verschillende wapens en diensten gelijk, uitgezonderd het wapen der genie, waar de promotie bijzonder gunstig is, dank zij het verlaten van den dienst door een niet onaanzienlijk aantal luitenants. Bovengenoemde cijfers wijzen er o. i. op, dat waar de verhou- dingscijfers tusschen de rangen volgens de formatie voor de infanterie ongunstiger zijn dan bij de andere wapens en diensten en daarentegen blijkens de practijk de promotie bij dat wapen niet of niet noemenswaard bij de overige ten achter staat, er nog andere factoren zijn, die een belangrijken invloed op de promotiekansen uitoefenen, behalve die door A. v. H. op blz. 993/994 van zijn opstel genoemd. Werd door dezen reeds ge wezen op het geringer verliesprocent bij de artillerie, doordat dit wapen zelden te velde gaat (tegenover de practische geweld- proeven bij het hoofdwapen stellen wij de theoretische bij het zware wapen), wellicht zal de omstandigheid, dat bij de infanterie de officieren van drie verschillende onderwijsinrichtingen afkom stig zijn, zijn invloed op de promotiekansen voor den hoofdoffi ciersrang doen gelden. Men zal ons wellicht tegenwerpen dat laatstgenoemde oorzaak zich allerminst afspiegelt in het tegenwoordige hoofdofficierskorps bij de infanterie en wij moeten dit dadelijk toegeven, vooral als men daartegenover stelt de aanvullingen blijkens bijl. C van de verschillende onderwijsinrichtingen te wachten, maar wij 1) Wij zonderen hier de Cavalerie uit; het zeer geringe aantal hoofdofficiersplaataen bjj dit wapen veroorzaakt groote schommelingen in de promotiekansen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 564