T entransels* Gedurende een patrouilletocht van een maand werd door mij gebruik gemaakt van eenige ransels, bestaande uit een lap katoen (keper zou beter zijn geweest) en een stel draagriemen, gemaakt van het zeildoek, dat voor de raderbrancards gebruikt wordt. Het katoen was waterdicht gemaakt door het goed te laten doortrekken met een mengsel van gelijke hoeveelheden ruwe en gezuiverde lijnolie. Vervolgens werd het in de zon te drogen gehangen en daarna het overtollig vettige van opge droogde druppels verwijderd door de lap even op te koken in water. Van te voren was het katoen omgezoomd, aan de hoeken door driehoekige oplegsels versterkt en voorzien van knoopen en knoopsgaten benevens oogen in de hoeken en op het midden van de lengtezijde waar de knoopen langs gezet waren, tot bevestiging der spantouwen van de tent. Langs de andere lengtezijde waren de knoopsgaten aangebracht, met een overslag om als wowong te dienen. Twee doeken vormen n. 1. een tweemanstent. Lengte 2.10 M., breedte 1.25 M. en breedte overslag l1/3 dM. Gewicht nog geen K.G. Het draagriemenstel was geconstrueerd in den geest als aangegeven in het I. M. T. 1906 no. 7. Op tochten van langeren duur zal geolied katoen of keper zijn duurzaamheid nog moeten bewijzen. In ieder gevalEen tentransel valt door zijn licht gewicht erg in den smaak. De ransel is veel te groot voor het weinige wat de man meeneemt. Sergenkleeding zooals bij de Bali- expeditie werd meegenomen, behoeft er niet in. Het overige laat zich veel gemakkelijker tot een pakje samen binden in het doek van de tent. Een losse binnenzak verdient aanbeveling. Het doek is tevens erg handig in 't gebruik om vivres en verband tegen regen te dekken en kan als zoo danig het imitatieleer goed vervangen. Het is goodkooper, lichter en laat zich in allerlei vormen plooien en vouwen, zon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 56