1214 zijn voldaan aan een der belangrijkste factoren voor een snelle en rustige genezing. Wetende ten allen tijde materiaal voor zelfhulp bij zich en voor het hulpbiedend personeel onder alle omstandigheden een zekere hoeveelheid verbandstoffen beschikbaar te hebben, geeft het noodverband den soldaat een gevoel van gerustheid en zekerheid. Deze factor van zuiver moreele waarde moet niet te gering worden geschat, al zou ik een uitspraak van den grooten krijgs- chirurg von Bergmann, „das Verbandpackchen, welches der Soldat mit sich tragt, hat hauptsachlich moralischen oder psychischen Wert" niet ten volle willen onderschrijven. Ten slotte mag geenszins uit het oog worden verloren, dat, mits het noodverband doelmatig is verpakt en wordt gedragen, een leger op deze wijze ongemerkt een belangrijke hoeveelheid verbandstof met zich voert, dat onverdeeld, de uitrusting der geneeskundige formaties in niet geringe mate zou verzwaren. Voor den antiseptischen tijd, die met Lister in 1867 aanbrak, voerden bij de meeste legers de soldaten in hun knapzak kleine pakjes verbandmiddelen mede, bestaande uit eenig pluksel, een spons en een windsel. In de middeleeuwen, toen ieder gewond krijgsman op zich zelf of op de hulp van een kameraad was aangewezen, was dit verbandmateriaal nog primitiever en niet meer dan een paar stukken linnen van twijfelachtige reinheid. Eerst nadat in 1867 Lister zijn nieuwe wijze van wondbe- handeling in „the Lancet" had wereldkundig gemaakt, kwam langzamerhand verbetering in deze primitieve hulp aan gewonden, al duurde het nog jaren voor een eigenlijk noodverband werd geconstrueerd. Het heeft geen zin hier breedvoerig de ontwikkeling van het noodverband na te gaanook acht ik het van geen belang om de bij de verschillende legers in gebruik zijnde modellen afzonderlijk te beschrijven. Wel wordt de aandacht gevraagd voor een kritische behandeling der eischen waaraan een goed noodverband moet voldoen. De allereerste en allerbelangrijkste eisch is wel deze, dat het aseptisch is op het oogenblik dat het op de wond wordt gelegd. Bekend toch is het dat de wond teweeggebracht door

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 570