1215 het moderne geweerprojectiel, en hiermede hebben we in ruim 85 der verwondingen te maken, als niet geïnfecteerd kan worden beschouwd. Dit is een bijzonder gewichtig ervaringsfeit, gesteund door talrijke experimenten. Met deze wetenschap voor oogen zal een aseptisch verband de wond kunnen vrijwaren voor latere infectie en daarmee ten volle aan zijn doel beantwoorden. 't Is voor den fabrikant gemakkelijk genoeg een noodverband in sterielen toestand af te leveren, moeielijker evenwel de kwestie het aseptisch te houden. Dit hangt samen met de wijze en soort van verpakking, die zoo dient te zijn dat geen pathogene bacteriën van buiten in het verband kunnen dringen. Bij de meeste legers zijn de noodverbanden verpakt in een waterdichte stof, alleen in Amerika en Zwitserland zijn daarvoor blikken omhulsels in gebruik. Proeven indertijd omtrent deze kwestie met ons noodverband genomen, leerden, dat na eenigen tijd dragen de steriliteit in zooverre was opgeheven dat wel onschuldige bacteriën maar geen ziekteverwekkende kiemen door het omhulsel naar binnen waren gedrongen. Het aseptische verband mag verder gedurende het verbinden niet worden geïnfecteerd. Ieder noodverband moet zóó ingericht zijn dat men het kan appliceeren zonder dat het gedeelte dat de wond moet bedekken door de onreine handen wordt aangeraakt en geïnfecteerd. Ten einde dit mogelijk te maken en de kans te hebben dat dit in verreweg de meeste gevallen geschiedt, moet de drager van het noodverband reeds in vredestijd grondig omtrent bestem ming en wijze van aanwending worden onderricht. Is dit niet het geval dan zal bijna steeds besmetting plaats vinden en daarmee het hoofddoel van het noodverband niet worden bereikt. Daar voor is verder noodig dat het gemakkelijk kan worden aangelegd. Het verband mag niet gecompliceerd zijn, moet gemakkelijk te be grijpen zijn en liefst uit één stuk bestaan, opdat de gewonde, die zich zoo juist uit het gewoel van den strijd heeft teruggetrokken en daarvan de zenuwspannende nawerking nog ondervindt, zonder veel hoofdbrekens op de juiste wijze van deze „eerste hulp op het slagveld" kan gebruik maken. Volkomen terecht zegt von Bergmann „Wenn es wahr ist dass I. M. T. 190?. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 571