1216 jeder Fortschritt eine Vereinfachung ist, so bat der heute übliche Kriegsverband einen ganz enormen Fortscbritt gebracht". Dit geldt zeker in de eerste plaats voor het noodverband, dat tegen woordig bij de meeste legers uitmunt door eenvoud. Vroeger bestond bij vele legers het noodverband uit meerdere stukken (ons verbandpakje, dat in een strijd tegen den Inlandschen vijand als zoodanig wordt gebezigd, levert hiervan een voorbeeld). Dit was een groot bezwaar. De gebruiker kon daardoor in twijfel geraken in welke volgorde de deelen moeten worden aangewend, terwijl bovendien de stukken gemakkelijk uit de hand konden vallen en vuil worden. De meeste moderne legers hebben dan ook dit gecompliceerde verband verlaten en een z.g. snelverband ingevoerd. Zooals we gezien hebben dient het omhulsel van het noodver band in de eerste plaats om het indringen van vocht en bacteriën te beletten. Toch mag uit den aard der zaak de praktische bruikbaarheid van het noodverband daarbij niet uit het oog worden verloren en zal het omhulsel aan beide eischen moeten voldoen. Praktische bruikbaarheid sluit in zich het gemakkelijk kunnen geopend worden. Dr. Blau zegt hieromtrent in zijn opstel „Die erste Selbsthilfe des verwundeten Offiziera und Mannes bei den verschiedenen Nationen", waaraan eenige gegevens omtrent ons onderwerp zijn ontleend: „Ohne Namen von einzelnen Nationen nennen zu wollen, musz ich hier sagen, dasz ich an manchen Mustern mehrere Minuten lang mit einem ganz feinen spitzen Messer oder einer scharfen Trennschere gearbeitet habe, bis ich die subtile, eng zusammenstehende und gewisz vorzüglich dicht- haltende Steppnaht an der Seiten der einzelnen Htillen geöffnet hatte". 't Behoeft wel niet gezegd dat dit geen werk is voor een gewonde op bet slagveld, verzwakt door bloedverlies en onderhevig aan de emoties van het oogenblik. In Amerika en Zwitserland zijn, zooals reeds vermeld, de noodverbanden in blik opbewaard. Hoewel uit een oogpunt van steriel houden deze verpakking vele voordeelen aanbiedt, zoo brengt zij toch in andere opzichten bezwaren met zich, die wat de praktische bruikbaarheid betreft dit soort omhulsel doen veroordeelen. Het gewicht van het amerikaansche noodverband

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 572