1217 is daardoor 130 gram, terwijl ons noodverband slechts 32 gram weegt, een verschil dat met de tegenwoordige prijzenswaardige neiging tot vermindering der belasting van den soldaat, zeker meetelt. Bovendien is doorroesten niet geheel uitgesloten, ter wijl men bij de in blik verpakte noodverbanden in de wijze van dragen ten deele beperkt is. Wij komen hiermede vanzelf op een punt, dat niet van belang ontbloot is en waarover bij de verschillende legers vrij wel eenstemmigheid heerscht. Overal huldigt men het principe, dat het noodverband aan het lichaam van den man moet worden op geborgen, niet aan geweer, ransel, zadel enz. De soldaat moet steeds over het verband kunnen beschikken, hetgeen alleen het geval zal zijn als jas of broek de bewaarplaats vormt. Bet laatste geschiedt o. a. in Rusland, Zwitserland en Turkije, bij de meeste legers dient daarvoor een der voorpanden der jas. Omtrent deze zaak zijn ook in Indië proeven genomen, die tot de conclusie hebben geleid, dat de linker voorpand van de attila de geschiktste plaats is om het noodverband mee te dragen. Met de in de meeste legers aangenomen wijze van dragen is in overeenstemming de vorm van het noodverband. Dat het zoo klein mogelijk moet zijn behoeft na het boven staande geen betoog, terwijl de gewone wijze van dragen den platten rechthoekigen vorm vanzelf op den voorgrond dringt. Bij de Duitsche Marine wordt een rolvormig verband gebruikt en wel in 3 verschillende grootten met het oog op de verwon dingen door artillerievuur. Ook in Italië en Rumenië heeft men een grooter en een kleiner model. De meeste legers echter zijn voorzien van slechts één soort noodverband. Dat het gebruik van verschillende grootten vele voordeelen met zich brengt, kan door hem, die bekend is met de uiteen- loopende soorten van verwondingen door geweer- en artillerie projectielen en door geweerprojectielen op verschillenden af stand, niet worden ontkend. Toch heeft men den eenvoud van het noodverband niet willen opofferen aan dat voordeel, maar hierin gedeeltelijk voorzien door den soldaat 2 noodver banden van gelijke grootte mede te geven (Duitschland) of het noodverband zoo in te richten dat 2 verbandjes afzonderlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 573