Onttrekking der Administratie aan de Compagnies-Commandanten» Het doel van het onderstaande is om een stootje er toe te geven ten einde de compagnies-commandanten te ontheffen van de administratie, die zooveel tijd van hen in beslag neemt, dat, als zij zich met hart en ziel er op toeleggen alles te willen nagaan, zij zich bijna niet kunnen bemoeien met de oefeningen van hun troep, en deze behooren toch voor te gaan. De praktijk leert ons, dat vele comp. comdtn, een wissel trekken op de eerlijkheid van den sergeant-majoor en na de papieren vluchtig doorgezien te hebben deze teekenen. De sergeant-majoor wordt daarom in den regel vrijgesteld van alle uitrukkende diensten, want als de administratie niet in orde is, voelt de kapitein het in zijn portemonnaie. Met de praktijk voor oogen dacht ik mij nu de volgende regeling te treffen, die n.m.m. de eenvoudigste oplossing is van het vraagstuk, waarnaar men al zoovele jaren heeft uitgezien. De sergeant-majoor bij de compagnie geve men een soldij van f 2.50 por dag, zonder verhoogde soldij. Hij behoudt verder zijn aanspraken op kleeding en vivres, zoodat hij wat zijn inkom sten betreft gelijk staat met een sergeant-majoor-kwartiermeester, die f 79.—in de maand ontvangt, maar daaruit zijn kleeding moet betalen. De fourier worde bij de compagnie vervangen door een korporaal-fourier, evenals bij het Nederlandsche Leger en ont vangt f 0.70 per dag aan soldij en verdere aanspraken op verhoogde soldij. De onkosten der administratie worden dan met de nieuwe regeling f 2,50 -j- f 0,70 f 3,20 per dag, terwijl zij thans be dragen f 1,85 -f f 1,25 f 3,10 per dag, zoodat dit een meerdere uitgaaf van f 0,10 per dag en per compagnie meebrengt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 575