1220 De eventueel uit te sparen verhoogde soldij van den sergeant majoor en die van een sergeant-fourier laat ik buiten beschou wing, daar deze besparingen bij gebrek aan gegevens niet te becijferen zijn. De werkkring van den sergeant-majoor blijve dezelfde als thans, doch hij is niet belast met de politie en rukt niet uit. De politie in de compagnie worde opgedragen aan den sergeant van de week. De sergeant-majoor worde beëedigd, hij teekent alle adminis tratieve stukken, is dus aansprakelijk tegenover den korpscomman dant, den kwartiermeester, den officier van kleeding en officier van wapening, want ook de administratieve bescheiden voor den korpscommandant worden door hem onderteekendalles blijft hetzelfde, alleen teekent de comp. comdt. niet, zoodat deze ook niet verantwoordelijk is. Tegen deze regeling kunnen m.i. geen bezwaren bestaan, omdat een sergeant-majoor-kwartiermeester veel grootere verant woordelijkheid is opgedragen. De korporaal-fourier doet het werk, wat thans de sergeant- fourier doet. Nu de compagnies-administratie al een massa vereenvoudigd is, kan de fourier evengoed als in Nederland de graad van korporaal hebben. De uitbetalingen van soldijen geschieden één keer in de week op den dag voor inspectie aangewezen. De aantooningen worden dan ook wekelijks opgemaakt. De gelden ter goede rekening dienen dan ook slechts om in de behoeften van hoogstens 8 dagen te voorzien, daar de aantooningen den dag van uitbetaling der soldij worden bezorgd bij den kwartiermeester, die ze den volgenden dag kan uitbetalen. De kwartiermeester houdt niet alleen een controle op het papier, maar ook een daadwerkelijke controle over den sergeant majoor, terwijl hij in deze laatste wordt ter zijde gestaan door den compagnies-commmandant, die van tijd tot tijd daartoe plotselinge inspecties houdt, zooals thans ook geschiedt. De positie van den sergeant-majoor wordt op die manier financieel verbeterd, waardoor die betrekking meer geambieerd zal worden. De korporaal-fourier kan na afgelegd examen bevorderd wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 576