1228 Tot nog toe zag ik geen officier, die zoo'n ding bij de oefe ningen droeg. Allen hadden den bamboehoed en waar de min deren er een kunnen krijgen, gebruiken zij dien ook bij voorkeur. Aldus, een soort stroohoed voor hoofddeksel. Voor borst en buikbekleeding de jas zooals die nu in gebruik is. De blauw katoenen jas is sterker dan de sergen dito, de laatste beschut meer voor kouvatten; wat het zwaarst weegt is door de praktijk uit te maken. Als eerste eisch zou ik wil len hebben, dat de jas die kleur heeft, welke het minst tegen alle mogelijke terreinen afsteekt en laat ons aannemen dat dit groen is. Ditzelfde geldt voor de broek. De „bamboe"-broek voldoet wel 't beste. Voor de onderscheidingsteekenen verwijs ik naar het ont- werp-wijziging in No 4 blz. 336 van het I M.T. van „een com pagniescommandant". Ook over de beenbekleedsels kan ik kort zijn en verwijs ik naar „Een pleidooi voor de been windsels. Goedkoop en Prac- tisch" van „v.d.P.," in No 8 blz. 795 van het I.M.T. Alleen nog dit, dat bij de tegenwoordige slobkousen, wanneer ze een flinke beurt in de rimboe gehad hebben, onophoudelijk herstellingen moeten plaats hebben, terwijl de beenwindsels al leen van onder een weinig afslijten en dan nog slechts na langdurig gebruik, na ongeveer twee jaar. Ook de beenbedekking behoort groen te zijn. Natuurlijk moet ook elke fuselier, onverschillig welke landaard, schoenen hebben, sterk en licht. Of te velde een tentransel zie IM T No 7 blz. 706 prac- tischer is als een spekzak, zou uit de praktijk door een proef neming moeten blijken. Waar vroeger in Atjeb de klewang van den djahat meer gevreesd werd dan zijn achterlader, en waar, toen wij zijn wapen en vechtwijze ook gingen gebruiken, 't succes onmiddellijk aan ons was, behoeft het zeer zeker geen betoog, dat tegen den inlandschen vijand, eene lichte bewapening d.i. een licht vuur wapen karabijn en een gemakkelijk te hanteeren blank wa pen de klewang een eerste eisch is. Den B.V. moeten wij het landen op Java trachten te verhinderen en na de landing want die gelukt natuurlijk hem

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 579