1224 zoolang mogelijk houden op de voor hem nadeelige kuststrook, en ook daarna zijn opmarsch naar de stelling van Bandoeng belemmeren, niet door veldslagen, want daarvoor zijn we te zwak, maar door handelingen uit den kleinen oorlog d.i. door de tactiek der Atjehers te volgen. Konden zij ons vroeger vrees aanjagen door hunne kle wan gaan vallen; hoeveel meer succes zullen wij mogen verwachten, wanneer wij de klewang hebben, met nog een goed licht vuurwapen, georganiseerd als de infanterie is en dan nog toegerust met de practische en vooral theoretische kennis, waardoor zij het Indische terrein zooveel meer en beter kan benutten voor den guerilla. In deze periode van den te voeren oorlog is de infanterie als maréchaussee zeer zeker op haar plaats. Wanneer de strijd gaat om de stelling van Bandoeng, dan zal men toch zeker niet het geweer willen behouden om zijne grootere trefzekerheid, want in den oorlog zullen wij ons moeten tevreden stellen met een horizontaal afgegeven schot, waarbij van zuiver richten geen sprake meer is. Aldus de deskundigen. Het gaat dus om het blanke wapen voor het handgemeen. Klewang of Bajonet? Er wordt wel gezegd: Het is nog niet bewezen, wat beter is, klewang of bajonet. Maar de Atjehers hebben 't toch getoond, hoe zij, als on georganiseerde benden optredende, ons gevoelige verliezen toe brachten en soms een paniek wisten teweeg te brengen He zonder leiding vechtende Atjeher wist juist in het hand gemeen bij geregelde troepen een heiligen schrik er in te brengen voor zijn wapen, zouden dan goed georganiseerde benden tegenover andere geregelde troepen dat ook niet kunnen of zelfs nog beter? Mijns inziens is een betrekkelijk klein slagwapen in het hand gemeen veel gemakkelijker te hanteeren als een lang steek wapen. (Waarom blijft de krul van de bajonet bij ons toch gehandhaafd? In Nederland is zij al sinds jaren afgeschaft. Men blijft met dat ongelukkige ding bij eiken stap, dien men in laag opgaand hout doet, haken. Is het soms, wanneer men het geweer niet gebruikt, om het dan aan rotten te kunnen zetten, terwijl, wanneer men het noodig heeft, het telkens last veroorzaakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 580