Het Jenevergebruik op Atjeh Onder dezen titel kwam in de Javabode van 9 September j.l. een stukje voor, hoofdzakelijk bestaande uit den inhoud van Commandements-Order No. 43/h van 10 Augustus 1908 en verder voorzien van den volgenden aanhef: „Meermalen werd beweerd, dat op Atjeh meer jenever werd gebruikt dan overeen te brengen is met eene behoorlijke voeding. Een groot aantal zelfmoorden werd zelfs op rekening van den volkskanker geschoven". Dat deze bewering omtrent het jenevergebruik op Atjeh waarheid bevat, zal ieder erkennen, die eenigszins bekend is met de posten, waar nog Europeanen worden aangetroffen. Wel kent niet ieder officier een geval van zelfmoord van nabij, niet tegenstaande zelfmoord onder de Europeanen nog al eens voor komt, maar toch, als men Jan Fuselier in zijn doen en laten heeft gadegeslagen, zal men niet licht in twijfel trekken, dat ook de rest der bewering voldoenden grond heeft. Indien men aanneemt, dat C. O. No. 43/heen repressief karakter draagt, dan is het duidelijk, dat ook deze order bovengenoemde bewering als waarheid erkent en dus mag geconstateerd wor den, dat le. Op Atjeh een overmatig drankgebruik heerscht; 2e. Dit ten koste van een behoorlijke voeding geschiedt; 3e. Het aanleiding heeft gegeven tot vele gevallen van zelf moord, of om in den geest van C. O. 43te spreken: Het de oorzaak is van meerdere, in den laatsten tijd voor gekomen, krijgsraadzaken. Waar de genoemde C. O. als 't ware middelen aangeeft om het bewuste kwaad te bestrijden, zoo mogelijk te overwinnen, daar spreekt het van zelf, dat bij de samenstelling van deze order uitgegaan is van een zekere voorstellinghoe n.l. de soldaat er toe komt zich niet behoorlijk te voeden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 582