1229 Waar het dan nu reeds voorkomt, dat verschillende personen zich in één kongsi vereenigen en zoodoende de thuiskomenden weieens hun eten klaar vinden, doordat een der kongsileden kamerwacht is, of door dienst in het bivak gelegenheid vond het eten voor het clubje te bereiden, daar zou ik gaarne zien dat alle Europeesche militairen per bivak (indien zij tenminste geen huishoudster hebben) tezamen éen kongsi vormden. Een der kongsileden, bij voorkeur eén der handigste kokers, zij geheel vrij van dienst, tenzij de geheele sectie Europeanen op meerdaagsche patrouille gaat. Deze makker is dan kok en tevens zoo-iets als menagemeester, terwijl twee door de kongsi leden zelf te kiezen makkers als commissaris optreden en met den kok het menu en de inkoopen vaststellen. Natuurlijk zal de kok hulp noodig hebben en daartoe zou dan dagelijks nog een man als bijkok thuis kunnen blijven, een dienst die de kongsileden bij toerbeurt verrichten, om te voorkomen, dat de man op excursie of meerdaagsche patrouille geheel vreemd tegenover het koken staat. Als bezwaar is aan te voeren, dat zoodoende dagelijks twee man aan den dienst worden onttrokkendit is echter tot de helft terug te brengen, indien men den bijkok tevens den dienst van kamerwacht x) laat vervuilen. Hiertegen zijn slechts denkbeel dige bezwaren te opperen; immers nu reeds heeft de kamerwacht verschillende noodige verrichtingen te doen, die hem telkens van zijn kamer roepen en door een oordeelkundige plaatsing van de keuken is wel te zorgen, dat de dienst van bijkok den dienst van kamerwacht niet schaadt, laat staan onmoge lijk maakt. Waar deze kok en bijkok niet mee uitrukken, daar is het niet onbillijk hen voor te schrijven, dat zij vóór het uitrukken opstaan en iets bereiden wat als morgenspijs kan dienen. Naar omstandigheden late men den man zelf voor zijn middagmaal zorgen, (dan n.l., als de troep laat na het middaguur zal terug- keeren), terwijl de kok er voor waakt, dat tegen het vermoedelijk uur van terugkomst, den makkers een smakelijk potje wacht. Het toezicht van den compagniescommandant strekke zich 1) Wat komt er van een -wacht over de kamer terecht, als die tevens in de keuken moet zjj'n om te helpen koken? (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 585