- 1235 ting van degenen, die aan zijne zorgen zijn toevertrouwd, ver zekeren. Rechtschapenheid, humaniteit, tact in den omgang metanderen, beschaving, nevens andere hoedanigheden, welke den officier, als mensch en als lid van een beschaafde maatschappij, sieren, verdienen mitsdien zeer in overweging te worden genomen. Yoorts kunnen nog andere eigenschappen vermeld worden in verband met de eigenaardigheden van het wapen, het dienst vak of de inrichting, waartoe de officieren behooren, den rang dien zij bekleeden en den bijzonderen werkkring, die hun mocht zijn opgedragen. Met bovenstaande opsomming wordt geenszins bedoeld dat alle bovengenoemde karaktereigenschappen of hoedanigheden in de beoordeelingslijst zouden moeten worden besproken; de chef vermeldt alleen datgene, wat tot het scheppen van een juist beeld met zijne licht- en schaduwzijden noodig is. Alzoo zal kolom 2 de gronden moeten aanwijzen, waarop de slot som, in een der kolommen 3 tot en met 7, deugdelijk gebouwd is. Tusschen die kolommen behoort dus wederzijds een innig verband te bestaan. In kolom 2 wordt nog melding gemaakt van behaalde akten of diploma's van wetenschappelijke bekwaamheid of bevoegdheid. Ook wordt daarin mededeeling gedaan van de in den loop van het tijdvak van beoordeeling bijgewoonde cursussen en detacheerin. gen voor zoover deze niet zijn opgenomen in het bijgevoegde afschrift uit het stamboek. Eindelijk wordt in die kolom melding gemaakt van de in den loop van het tijdvak ontvangen tevredenheidsbetuigingen of terechtwijzingen, waaromtrent door den Minister van Oorlog werd bepaald, dat zij in de beoordeelingslijst van den betrokken officier zouden worden opgenomen. Wat verstaan moet worden onder de vijf graden van beoor deeling, leert 15. Omtrent de mededeeling van eene ongunstige beoordeeling in die mate ongunstig, dat de aangewezen gebreken of tekort komingen, zoo zij niet verbeterd of aangevuld worden, invloed zouden kunnen hebben op de geschiktheid van den beoordeelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 591