1240 mate maar dan toch principieel ter hand genomen is, zoolang kunnen mij al die andere dingen geen zier schelen. Zeker, ik zal hierbij een staat geven van de soldijen, omdat dit wel gemakkelijk is voor later wellicht en een volgenden keer eens voor U afschrijven de nieuwe bepalingen omtrent de beoordeelingslijsten de 2e Kamer, die tegenwoordig mee- regeert, schijnt hiermede zoet gehouden te moeten worden maar zoolang de kustverdediging niet in orde is, zoolang de munitievoorraad van de veldartillerie niet verdriedubbeld is, zoolang de landweer een te kort aan kader heeft van 1200 officieren en 2850 onderofficieren, voel ik er eigenlijk evenveel voor, als voor de Nederlandsche luchtscheepvaart en de post- duivendienst. Erg aardig ziet Ge, heel erg aardig, maar we heb ben wel wat anders te doen De nieuwe soldij-regeling is dan toch wel van belang? vraagt Ge. Natuurlijk het onderofficiers-vraagstuk is zeer belangrijk, maar m. i. niet op te lossen door de aanneming van het voor gestelde ontwerp, wat ons per drie maanden op/ 109.350, per jaar alzoo op 4^ ton zal komen te staan. Wanneer dit ontwerp nu een stuk was_ van een logisch doordacht plan, omvattende het geheele kadervraagstuk, vanaf de tractementsregeling der of ficieren, via het capitulantenstelsel, de regeling van de rechts positie en de verbetering van de financieele positie van de on- dei officieren naar de aanvulling van het militie- en landweer kader; en dit weer een gedeelte van een plan tot omwer king, d.w.z. wegneming, van de schrijnendste fouten van de militiewet van 1901, samengaande met een verbeterde opleiding, zoowel van de officieren als van het kader en manschappen' met een verbeterde dislocatie en eene vernieuwde militaire straf wetgeving, aan een en ander ten grondslag liggende de taak van Neerland 's weermacht," dan, ja dan kan ik er vrede mede hebben! Maar dan nog zou ik natuurlijk niet gaarne zien, dat een voorstel tot verbetering van de soldij aan al het andere voorafging. Neen, dit is ook nu niet geschiedeerst hebben we gekregen een voorstel tot wijziging van de militiewet (ik ben benieuwd of de Kamer het na het zoojuist verschenen ongunstig oordeel er ovei van den Raad van Defensie zal aannemen!) maar dat telt

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 596