1246 Onderstaand schrijven laten we onveranderd volgen, om weer te ge ven, dat over uniform en eiscben van distinctief wel degelijk wordt ge dacht in het Leger. (Ingezonden). Geachte Heer Redacteur! Eukele dagen geleden vonden we in de Java-Bodedoor een aanha ling uit de Staats-Courant, de bevestiging van de invoering eener nieuwe witte uniform voor ons officieren. Hoewel wij allen ongetwijfeld Z E den Legercommandant zeer dankbaar zijn voor de vereenvoudiging, die Z. E. in onze garderobe wil aanbrengen, (al moeten we door het uitblijven van berichten omtrent de zwarte uniform vreezen, dat het daaromtrent gedane voorstel in Holland zonder succes is gebleven toch moet ons de opmerking van het hart, dat de vereenvoudiging der witte kleeding wat al te vei' gaat. Afgezien van het feit dat de vorm der nieuwe jas niet algemeen bevalt, (doch dit is een questie van smaak), moet op twee m. i. ernstige gebreken worden gewezen, n. 1. lo. dat de jas den naam van uniform niet meer verdient, wijl het criterium, de gelijkvormigheid voor alle dragers, wordt losgelaten door de bepaling, dat vorm en aantal der zakken naar keuze van den drager zijn. 2o. het wapen-onderscheid weer niet anders dan door een vrijwel onzichtbaar teeken op de knoopen is aangegeven. Waarom het beginsel van gelijkvormigheid in de uniform van ons Indisch leger in de laatste jaren zoozeer wordt losgelaten, is een raad sel. Een zekere onverschilligheid voor het militaire kleed wordt daar door ougetwijfeld aangekweekt. Hem, die zich in zijn hart een goed soldaat voelt, doet het leed, het uniforme uiterlijk zoo verwaarloosd te zien, niet alleen onder de minderen, maar ook onder de officieren. Zie maar eens een troep aan, die op oefening uitgaat 2)! Eenigeo tijd ge leden maakte een schrijver in de Locomotiefzelfs de opmerking dat men, na korten tijd te velde te zijn geweest tegen een B. V., gevaar liep niet eens meer te voldoen aan den eisch van het oorlogsrecht, omdat een troep dan meer op een samengeraapte bende zal gelijken dan op een geregelde afdeeling. Nu was deze opmerking wel wat overdreven, maar iets waars zit er in; iemand die op expeditie is geweest, kan den grond ervan wel beamen. Wordt ons dan geen uniforme kleeding meer voorgeschreven, laten wij officieren dan zelf samenwerken en een afspraak maken om nu tenminste onze nieuwe witte kleeding naar bepaalde regels te laten vervaardigen. Een gewoonte trede dus in de plaats van een voorschrift. Welke afspraak ik zou willen maken, zal ik hieronder formuleeren, omdat ik eerst nog een opmerking wilde maken over het wapen-onderscheid. Een verschil in kleeding voor de onderscheidene wapens, diensten en bijzondere afdeelingen wordt meer en meer verdreven. Is dit soms een 1). Zeker niet naar den zin of in liet voordeel uitgevallen van de in Den Haag beslissende kleermakers-firma 2). Yooral die troepeu die niet te Batavia of Mr. Cornelia gelegerd zjjn in de buurt der hoogere autoriteiten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 606