1252 Militaire Sportfeesten. Naar aanleiding van een verzoek in het 10e nummer van dit Tijd schrift gedaan, om het plan uit te werken, de meer in den geest des tjjds zjjnde „Militaire Sportfeesten" te stellen in de plaats van de ge bruikelijke „Militaire Assauts", wil ik enkele mededeelingen doen omtrent een dergelijk te Djokja gehouden feest bij het R. H. 2e Depot-Bataljon, om daaruit eenige conclusies te trekken voor het houden van dergelijke feesten bij andere korpsen of wel om te komen tot eene instelling als de z. g. „Military Tournaments" in Londen, hoewel dan op kleinere schaal. Zeer zeker zijn zulke sportfeesten meer in den geest des tijds, waar niet alleen in Holland, doch ook in Indië de beoefening der sport zoo'n uitbreiding heeft verkregen, dat ook het leger daarvan den invloed heeft ondervonden en gelukkig met zijn tijd is meegegaan. Werd door particulieren op de grootere plaatsen reeds veel voor die uitbreiding gedaan, ook van den kant van sommige legerautoriteiten, die het groote nut dier openluchtspelen, zoowel op hygiënisch, physiek als moreel gebied, inzagen, werd veel verricht om de belangstelling daar voor, zoowel bij de officieren als bij de minderen op te wekken. Kwam van onderen de drang, van boven werd echter de stoot gegeven tot de uitbreiding die het voetballen in den laatsten tijd bij het leger heeft ondergaan en het is te hopen, dat deze beweging, die de lichaamsoefe ning van den soldaat door openluchtspelen op den voorgrond stelt, zich in ons leger zal blijven handhaven, zoo niet boven, dan toch naast de gewone gymnastiek- en schermoefeningen. Het terrein dezer oefeningen en vooral dat der concoursen of assauts moet zich echter meer naar de openlucht verplaatsen. In Holland nu bestaan de sedert eenigen tijd jaarlijks gehouden Mili taire Sportfeesten, waaraan op verschillend gymnastisch- en sportgebied wordt deelgenomen door vertegenwoordigingen van bijna alle bestaande korpsen. En waarom zouden zulke feesten, die in zoo hooge mate bij dragen tot de bevordering van de sport in het leger, ook niet hier in Indië gehouden bunnen worden Doch laat ik eerst meedeelen hoe zulks in Djokja is geschied, gelijk ook op meer bescheiden schaal in Tjilatjap, waar de garnizoenswedstrijden eveneens in den geest van een militair sportfeest werden gehouden. Hier ter stede werd in plaats van de in het Militair Tehuis gebruikelijke biljart-, kaart-, rook- en andere binnenskamers gehouden wedstrijden, met instemming van de mannetjes zelf, een algemeen sportfeest gehouden ter viering van Koninginsverjaardag. Onder goedkeuring van den Plaats. Militairen Commandant maakte het sedert korten tjjd opgerichte Comité voor Sportbelangen ter plaatse, deze zaak tot de zijne om in de eerste plaats door particuliere bijdragen dezen dag te maken tot een grooten feestdag voor de mindere militairen, doch tevens om door deze openbare feesten propaganda te maken voor de sport in het algemeen, en bij de jeugd in 't bijzonder. Daartoe werden de beide officieren, leden van het Sportcomité, door den Plaats. Mil. Commandant tevens benoemd in de Militaire Commissie van regeling. Hoewel nu ook van militaire zijde gelden daarvoor waren beschikbaar gesteld, maakten toch hoofdzakelijk de particuliere bijdragen het mogelijk om aan dit feest die uitbreiding te geven, welke het tijdens de viering

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 612