1261 wijs, zooals hij ook al verteld had, dat de japansehe soldaat geheel vrij werd gelaten zich te kleeden en uit te rusten naar eigen goeddunken. De duidelijke en interessante uitleggingen van den spreker droegen de algemeene goedkeuring van 't vrij talrijke gehoor weg. Revue du Service de VIntendance Militaire afl. Febr. 1908. Kiekjes van de Fransche Manoeuvres. Deze voormiddag, gewijd aan het bezoek der stad (Blois), voerde mij verder in een koffiehuis dat druk bezocht was door soldaten der ver schillende wapens en waarin mijn buurman een artillerist was, slechts gekleed in werkkleeding, wat op nieuw het ontbreken van alle toezicht bevestigde. Ik was hier verder in de gelegenheid van nabij de nieuw ingevoerde schouderbedekkingen te zien. Deze bestaan uit een onge veer 5 a 6 c.M. bi eede en 15 a 16 c.M. lange strook van uit meerdere lagen samengesteld laken, aan het boveneinde van een knoopsgat voor zien en aan het benedeneinde tot ongeveer 2 c.M. dikte opgerold. De strook wordt van af de mouw onder den passant voor de epaulet door geschoven en aan den knoop voor de epaulet bevestigd, waardoor zij vrij vast zit en daardoor ook beantwoordt aan het doel om het dragen van de wapening met de schouders te vergemakkelijken en een betere ver deeling der munitie bij den man toe te laten. Zooals bekend, wordt de munitie gedragen door een draagstel, hoofdzakelijk bestaande uit twee draagriemen die voor aan den gordel bevestigd worden, over de schouders midden op den rug in één riem overgaan, die weder met den gordel samenkomt en wel achter en middenin. Bij de tenue in het kwartier vervalt het zijdgeweer zoowel voor offi cieren als minderen. Daarentegen schijnt van de veldtenue de revolver onafscheidelijk te zijn. Bijna alle officieren en de meeste bereden man schappen zag men ook na het inrukken in het kwartier met den aan een vrij korten riem gedragen revolverholster. Eveneens droegen de meeste officieren ten allen tijde de zeer elegante en blijkbaar ook zeer praktische tasch met de manoeuvrekaart enz. Aan deze kaarten was overigens dit jaar geen gebrek, men kon ze in alle boekhandels en cou rantenkiosken krijgen, zelfs ook bij venters op straat. Wat verder nog de tenue aangaat, valt op te merken dat hooge laar zen, lange met leer gedoubleerde rijbroeken en slobkousen evenais mut sen in de meest verschillende vormen en soorten te zien waren. Bevreemding wekt het zelfs op dagen dat het heelemaal niet warm was, zoowel officieren als manschappen met de witte couvre- nuque, (hals beschermer) te zien rondloopen. De foudralen voor de sabelscheeden waren meestal zeer slordig bevestigd, zoo nu en dan slechts met gebrek kig vastgebonden bindgaren. De bruingrijze stof van deze foudralen schijnt overigens niet zoo goed aan het doel te beantwoorden als de in Duitschland gebruikelijke wijze om de scheeden onzichtbaar te maken. De ransels, bij de regimenten van de 9e divisie in gebruik, waren van een nieuw model doch niet op dezelfde wijze gepakt, terwijl ook bij de bereden troepen de bepakking der paarden weinig eenvormig was. Ver naar beneden hangende fouragezakken kwamen herhaaldelijk voor. Op den ransel der uitrukkende manschappen zag ik herhaaldelijk bosjes

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 621